Hlavní navigace

Darovat krev se daňovým poplatníkům vyplatí. Hodnota odběru narostla o 1000 Kč

6. 3. 2018
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Darování krve je jedna z cest, jak snížit základ daně. Pro rok 2017 narostla hodnota za odběr.

Daňový poplatník, který ve zdaňovacím období daruje krev, si může snížit v souladu s ustanovením § 15 odst. 1 zákona o daních z příjmů základ daně. Daňové výhody, které se pojí s darováním krve, doznaly na základě novely zákona o daních z příjmů změn. 

Cena za jeden odběr krve či jejích složek byla doposud 2000 korun. Pro rok 2017 se hodnota zvyšuje. Jeden bezplatný odběr krve nebo jejích složek se nyní oceňuje částkou 3000 korun.

Čtěte více: Změny v nezdanitelných částech základu daně za rok 2017

Nutno podotknout, že se musí jednat o odběr, za který nebyla poskytnuta finanční kompenzace. Výjimkou jsou jen úhrady cestovních nákladů, které se s odběrem pojí. Ty je však nutné prokázat.

Daňový odpočet není nijak omezen počtem odběrů krve, které se pro daňové účely ocení výše uvedeným způsobem. Ale v úhrnu lze v ročním zúčtování nebo v daňovém přiznání odečíst maximálně částku ve výši 15 % ze základu daně.

Darování krve je třeba k přiznání doložit

Chce-li poplatník, který daruje krev, snížit základ daně darováním krve, uvede tuto skutečnost v daňovém přiznání. Do příloh je pak třeba přiložit potvrzení od zdravotnického zařízení o tom, že krev daroval a kolikrát. Zdravotnické zařízení takové potvrzení vystaví na požádání. 

Dárcovství kostní dřeně

Další daňovou výhodou je ocenění hodnoty odběru orgánu od žijícího dárce částkou 20 000 korun. Od základu daně je tak možné odečíst hodnotu jednoho bezplatného odběru krvetvorných buněk (s výjimkou úhrady prokázaných cestovních nákladů spojených s odběrem). Pro daňové účely se takový odběr ocení částkou 20 000 korun.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).