Hlavní navigace

Data o růstu průmyslu potvrzena, ekonomové vidí světlo na konci tunelu

11. 8. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Statistici potvrdili pozitivní čísla o růstu tuzemského průmyslu. Ten se v červnu zvýšil oproti minulému měsíci o téměř 3 %. Tak vysoký meziměsíční nárůst zaznamenal český průmysl naposledy na začátku roku 2007. Propad průmyslové výroby se zmírnil z předchozích 22 % na 12,2 %.

Potěšující je, že zakázky ze zahraničí zabrzdily svůj meziroční propad z květnových –27 % na pouhých –8,3 %, což zvyšuje šanci na relativně dobrý výsledek i v nejbližších měsících, připojil se Michal Brožka, analytik Raiffeisenbank.

Podle ekonomů existuje velká šance, že průmysl našel své dno a začíná se zvedat. Přizpůsobení se dnu však může trvat řadu měsíců a stále může být bolestivé. Pokud bude pokračovat oživení v eurozóně, český průmysl by mohl ve druhé polovině roku pokračovat v meziměsíčním zlepšování, dodal Brožka.

Cesta k vytouženému oživení ale nebude připomínat procházku letní zahradou, ale spíše napínavý výlet minovým polem. Světová ekonomika dnes připomíná lokomotivu, která se po vážné nehodě velice pomalu snaží rozjet, souhlasí hlavní ekonom Poštovní spořitelny Jan Bureš.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).