Hlavní navigace

Den podnikatelů: pro malé a střední podnikatele se toho stále moc nedělá

21. 11. 2007
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR uspořádala včera v Paláci Žofín již po páté Den podnikatelů České republiky. Záštitu převzal premiér Mirek Topolánek.

Business server Podnikatel.cz byl u toho:

předseda představenstva AMSP Břetislav Ošťádal – kritika současné vlády, která pro SME nedělá nic moc pozitivního. Z jeho pohledu SME trápí:

  • pevná koruna,
  • nedostatek pracovních sil (připravované zelené karty až od cca poloviny roku 2008, to je pozdě), volá po novele zákona o zaměstnanosti (pasáž, kde je stanoven postup nahlášení volného pracovního místa ÚP a čekací lhůta, kdy musí podnikatel čekat na jeho obsazení a následně může přijmout cizince, což je ale zase administrativně náročný proces),
  • nepřehlednost právního řádu a různý výklad práva (např. na finančních úřadech),
  • zdlouhavá vymahatelnost práva,
  • volá po zodpovědnosti úředníků (hlavně finančních úřadů) – svými rozhodnutími můžou podnikatele zlikvidovat a když se ukáže, že se spletli, nejsou nijak postižitelní – a po editační povinnosti FÚ,
  • administrativní náročnost podnikání (daňová novela nepomůže, daňové přiznání bude stejně složité, ne-li složitější), přejímání směrnic EU – nic neulehčuje, v ČR je spousta věcí ještě složitějších, nad rámec požadavků EU, včetně pravidel čerpání evropských peněz,
  • ochrana osobních údajů – internetový obchodní rejstřík a živnostenský rejstřík, kde jsou rodná čísla podnikatelů a statutárních orgánů (zde by byla nutná změna zákona).

Novela živnostenského zákona pomůže především při startu podnikání, to je plus. „Od začátku 90. let se změnilo to, že „podnikatel“ už není sprosté slovo, za které není nikdo ochotný se postavit.“

Předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Miloslav Vlček – opakuje nutnost zodpovědnosti úředníků FÚ a souhlasí, že je daňové přiznání stále složité. Připomíná, že rozhodně není příznivá situace, kdy každá 4. firma zvažuje přemístění sídla mimo ČR.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek – přihřívá si politickou polívčičku, vyslovuje se negativně vůči vládě, samozřejmě se otře o média. Volá po dialogu politiků s podnikateli. „Máme zájem na tom, aby všem lidem této země rostla životní úroveň.“ Připomíná nutnost editační povinnosti FÚ.

guvernér ČNB Zdeněk Tůma – z jeho strany vidí tři důležitá témata pro podnikatele:

  • vývoj kurzu koruny,
  • termín přijetí eura,
  • inflace

Přijetí eura bude nakonec politické rozhodnutí, ČNB sehrává pouze expertní úlohu. Podle odhadů dostoupá inflace k 5 % (zatímco inflační cíl ČNB jsou 3 %).

1. náměstek pověřený řízením Ministerstva pro místní rozvoj Jiří Vačkář – SME nejtransparentnější podnikání v tom smyslu, že lze dobře kontrolovat účetnictví (na rozdíl od velkých firem) a stát někdy kontroluje až moc. Všechny programy pro čerpání peněz z EU budou do konce roku schváleny.

Ministr průmyslu a obchodu Martin Říman – nový operační program Podnikání a inovace: první výzvy už vyhlášeny, první čerpání do konce roku, další výzvy v lednu. Vláda významně odstraňuje administrativní zátěž podnikatelů: zrušeny registrační pokladny, minimální daň, příprava novely živnostenského zákona a zelených karet v přístím roce.

místopředseda AMSP a viceprezident UEAPME* Karel Havlíček – Brusel je dnes prolobován. Je nesmysl říkat „to rozhodl Brusel“, nic nerozhoduje Brusel, ale my – v Bruselu přeci máme své zástupce. V Bruselu nás musí reprezentovat schopní lidé, špičkoví, draví, jazykově vybavení úředníci, kteří budou lobbovat za naše zájmy. Místa v Bruselu nesmí být trafiky.

MKT nástroje 2 tip

* Pozn. UEAPME – Union Europeenne de l´Artisanat et des Petites et Moyennes Entreprises – Evropská asociace řemesel, malých a středních podniků se sídlem v Bruselu zastřešující 11 milionů evropských podnikatelských subjektů s více než 50 miliony zaměstnanců.

Shrnutí:

Asociace spíše kritizovala vládu a to, že se pro SME moc nedělá a co se dělá, je stále málo x Paroubek, Vlček, Klega – politické floskule, hlavně, že jsou vidět a odfajfkují si podnikatele, Tůma fundované odborné vystoupení, Vačkář a Říman hájí své resorty a práci (Říman si myslí, že posun je velký).

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).