Hlavní navigace

Deregulace stavebnictví usnadní život mikropodnikům

Evropská komise (EK) včera navrhla odstranění všech zbývajících regulačních a technických překážek volného oběhu stavebních výrobků v Evropském hospodářském prostoru. Stavebnictví je podle tiskového prohlášení EK dosud méně otevřené než jiná výrobní odvětví. Stavebnictví představuje 15 % přidané hodnoty průmyslové výroby v EU, ale jeho podíl na obchodu uvnitř Společenství je pouze 5 %, informuje EK. Jedná se například o taková výrobky jako dveře, tepelněizolační výrobky, cement, střešní krytiny nebo cihly. EK chce mimo jiné zavést splečný technický jazyk pro vyjádření vlastností těchto výrobků a usnadnit život mikropodnikům.

Tímto návrhem pokračujeme v modernizaci právních předpisů EU a v odstraňování zbytečné byrokracie a nadměrné regulace. Mým cílem je ulehčit život průmyslovým podnikům a zejména malým podnikům. Tyto změny budou znamenat možnost uvádět stavební výrobky na trh se sníženými náklady a pro inovátory možnost využít jednodušší a efektivnější postupy, řekl k novince místopředseda EK Günter Verheugen, odpovědný za podnikovou a průmyslovou politiku.

Stavebnictví generuje 10 % HDP Evropské unie. 2,7 milionu podniků ve stavebnictví zaměstnává 15 milionů lidí. Stavebnictví je tak největším evropským průmyslovým zaměstnavatelem.