Hlavní navigace

Deregulace stavebnictví usnadní život mikropodnikům

27. 5. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Evropská komise (EK) včera navrhla odstranění všech zbývajících regulačních a technických překážek volného oběhu stavebních výrobků v Evropském hospodářském prostoru. Stavebnictví je podle tiskového prohlášení EK dosud méně otevřené než jiná výrobní odvětví. Stavebnictví představuje 15 % přidané hodnoty průmyslové výroby v EU, ale jeho podíl na obchodu uvnitř Společenství je pouze 5 %, informuje EK. Jedná se například o taková výrobky jako dveře, tepelněizolační výrobky, cement, střešní krytiny nebo cihly. EK chce mimo jiné zavést splečný technický jazyk pro vyjádření vlastností těchto výrobků a usnadnit život mikropodnikům.

Tímto návrhem pokračujeme v modernizaci právních předpisů EU a v odstraňování zbytečné byrokracie a nadměrné regulace. Mým cílem je ulehčit život průmyslovým podnikům a zejména malým podnikům. Tyto změny budou znamenat možnost uvádět stavební výrobky na trh se sníženými náklady a pro inovátory možnost využít jednodušší a efektivnější postupy, řekl k novince místopředseda EK Günter Verheugen, odpovědný za podnikovou a průmyslovou politiku.

Stavebnictví generuje 10 % HDP Evropské unie. 2,7 milionu podniků ve stavebnictví zaměstnává 15 milionů lidí. Stavebnictví je tak největším evropským průmyslovým zaměstnavatelem.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).