Hlavní navigace

Developeři jsou klidní. Bytový trh by neměl zaznamenat pokles poptávky

25. 1. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Od nového roku se zvýšila snížená sazba daně z přidané hodnoty (DPH) z 5 % na 9 % a stavební práce s výjimkou výstavby tzv. sociálních bytů se nyní daní základní sazbou DPH. Častým tématem dřívějších diskuzí byla otázka, jak se projeví konec snížené sazby DPH u stavebních prací na bytové výstavbě

.

Odpověď již přináší první dny roku 2008. Developerské firmy si většinou zvýšení DPH kompenzují zvýšením cen nových bytů a domů, marži si o nárůst daně snižují jen výjimečně. Očekávané zvýšení DPH a růst úrokových sazeb přispěly v posledních měsících loňského roku k vzestupu poptávky po nových bytech. Přesto si však odborníci nemyslí, že by zvýšení daně způsobilo pokles poptávky po novém bydlení. Poptávka dle nich možná klesne v první měsících letošního roku, ale postupem času by se měla vrátit na loňskou úroveň. Nerovnováha na bytovém trhu by neměla vzniknout i proto, že se také zúží nabídka bytů, které nebudou spadat do kategorie takzvaného sociálního bydlení, která je stále daněna sníženou sazbou DPH.

Do sociálního bydlení patří většina bytů v ČR. Počítají se do něj totiž rodinné domy s plochou do 350 metrů čtverečních a byty do 120 metrů čtverečních. Na ostatní byty a domy se bude vztahovat 19procentní sazba DPH. Developeři, kteří ve svém projektu budou mít byť jediný byt, který neodpovídá kritériu sociálního bydlení, budou muset všechny byty v projektu danit základní sazbou DPH.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).