Hlavní navigace

Dnes v kanclu, zítra v baru. Hybridní práce je přínosná, když vychytáte detaily

8. 10. 2021
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Hybrid je auto, ale i způsob kombinace přítomnosti na pracovišti a práce na dálku. Flexibilita je normál. Jak na ni, aby netratil zaměstnanec ani zaměstnavatel?

Hybridní způsob práce je jedním z výsledků snahy naučit se ve firmách žít a pracovat v realitě, která je ovlivněná covidem. Není to ještě tak dávno, co firmy braly jako nový normál digitalizaci. Nyní je novým normálem práce na dálku, například z domova, kavárny, z cest, kterou právě digitalizace a nové technologie umožňují, a to jak plná, tak částečná. Slovo „hybridní“ popisuje přístup, kdy se kombinuje práce na dálku s prací odvedenou fyzicky v kanceláři.

Nesnažte se pracovat sice vzdáleně, ale pořád stejně

Podle průzkumu nadace Eurofound se až třetina pracovníků v Evropské unii přiklání k hybridnímu pracovnímu modelu a většina lidí upřednostňuje alespoň příležitostnou práci z domova bez ohledu na covid. Podle Evropské komise hrozí firmám, které nebudou flexibilní formy práce podporovat, vyšší fluktuace zaměstnanců, nižší zapojení zaměstnanců a také to, že se budou potenciálním zaměstnancům zdát na trhu práce méně atraktivní.

Na dálku je ovšem třeba pracovat jinak, vzít s rozmyslem do hry specifika, která vzdálená práce má, a také se na to připravit. A to posouzením rizik pro zaměstnavatele a zaměstnance a plánu, jak jim předcházet. Podle Evropské komise je třeba i na dálku zajistit rovné zacházení a nikoho nediskriminovat a také budovat důvěru mezi zaměstnavatelem a zaměstnanci.

Práce na dálku rozšiřuje možnosti, kde hledat nové talenty

Je jasné, že stále zůstává velký objem práce, který na dálku při nejlepší vůli zvládnout nelze (typicky výrobní pozice, prodej v kamenných obchodech a tak dále). Zároveň ale přestává dávat smysl bazírovat na stoprocentní docházce do kanceláře od – do tam, kde se práce odehrává povětšinou na počítači a vzdáleně ji lze odvést zrovna tak. Tím spíš, že pracovat na dálku si lidé v uplynulém roce a půl ve velkém zkusili, sami viděli, kde to jde a kde to drhne, a vypracovali si nové pracovní strategie.

Vzdálená práce navíc, krom jiného, firmám přináší jeden podstatný benefit – pokud není problém pracovat odkudkoliv a lidé nejsou závislí na fyzické docházce do kanceláří, zásadně se rozšiřuje teritorium, na němž firmy mohou hledat nové talenty a kandidáty na volná pracovní místa. A to má svou cenu v době, kdy najít kvalitní lidi je v mnoha případech tvrdý oříšek.

Hybrid zachová vztah s firmou, ale i ve flexibilitě vyjde vstříc

Z hlediska firmy se může podle Hany Kohoutové, ředitelky podnikového poradenství ve společnosti Trexima, v případě hybridního přístupu, který kombinuje docházku do kanceláře s prací z domova nebo odkudkoliv, jednat o ideální model. Udrží zaměstnance ve styku s firmou a firemní kulturou, ale přitom jim umožní preferovanou flexibilitu, říká.

Zatímco vloni byly i firmy, které neměly s prací na dálku zatím moc velké zkušenosti, odkázané na metodu pokus – omyl, kterou musely přizpůsobovat vládním restrikcím, nyní už si je možné pomoci i tipy, které vyplynuly z dobré praxe. Na co si tedy dát v případě hybridního pracovního stylu pozor, na co se více soustředit a jaké další benefity hybrid firmám a jejich lidem přináší?

Chápejte práci jinak, než jste byli zvyklí

EY Česká republika nabízejí o něco posunutý pohled na práci, než je zvykem. „Jdu do práce“ už podle nich nutně neznamená odejít tam, kde zaměstnavatel sídlí nebo má svoji pobočku. Práce se v mnoha případech z významu místa posouvá k významu aktivity, kterou je možné vykonávat odkudkoliv. Není závislá na jednom místě a víc než na pérování lidí kvůli docházce je namístě se soustředit na celkové pracovní návyky a efektivitu práce.

Pečujte o mezilidské vztahy a firemní kulturu

Olga Lamačková, HR Director EY Česká republika, poukazuje (v online zamyšlení Hybridní model práce: pandemie postavila zaměstnavatele před velké rozhodování) i na další podstatné věci, na které je třeba dát při podpoře flexibilní práce pozor: vztahy a firemní kultura. Pokud lidé pracují na dálku, od lidí z vedení a HR to vyžaduje, aby se zaměstnankyněmi, zaměstnanci i týmy pracovali jinak, než byli zvyklí, když se každý den potkávali osobně. Zvlášť v malé firmě, s rodinnou atmosférou a přátelským prostředím, to může představovat radikální změnu.

Ze zkušenosti z Microsoftu, kterou firma také sdílí online, plyne, že i pro dosažení flexibility je třeba si vypracovat podrobný plán a nastavit technologie tak, aby se podařilo fyzický a digitální svět nějak překlenout. Je třeba i na dálku rozvíjet sociální kapitál, komunikovat s lidmi na formální i neformálnější úrovni. A často také přehodnotit zkušenosti zaměstnanců, protože při jiné pracovní konstelaci se může ukázat, že talenty zaměstnanců spočívají ještě někde jinde, než se zdálo při fyzické přítomnosti na pracovišti. Zkrátka je třeba nezapomenout na lidský rozměr práce, i když jsou kolegyně a kolegové zrovna přítomní jen virtuálně.

Hybridní model práce je tak podle Hany Kohoutové výzvou i pro management a řízení lidí. Základem je důraz na motivaci zaměstnanců, udržování firemního ducha a přitom zachování volnosti a opuštění stylu mikromanagementu, který se při práci na dálku realizuje velmi obtížně, zdůrazňuje.

školení červen - novinky

Podporou flexibility můžete ukázat, že myslíte ekologicky i férově

Každodenní přesuny z místa na místo, do práce, z práce a domů, znamenají obrovskou mobilitu. V poslední době se točily úvahy o mobilitě kolem šíření viru a omezování kontaktů, pravda ale je, že menší mobilita může být také ekologičtější.

V EY Česká republika připomínají, že když se omezí cesty na pracoviště, sníží se množství produkovaných emisí oxidu uhličitého v dopravě a firmy také ušetří na energiích a podobně. Druhá strana mince však je, že tyto náklady přenesou na své zaměstnance a pro férovost jejich vztahu by jim zvýšené náklady měly kompenzovat. Za příklad dávají firmu Apple, kde dokonce sami zaměstnanci chtějí nahlédnout do reportů, jaký dopad na životní prostředí by měl jejich návrat do kanceláří, a moc se do nich nehrnou. Co se týče hybridního režimu v budoucnu, domníváme se, že ten už zůstane neoddělitelnou součástí naší práce. Samozřejmě záleží na tom, co všechno nám umožní moderní technologie a jaký dopad to bude mít na naši firemní kulturu, komentuje téma Olga Lamačková.

Autor článku

Redaktorka Podnikatel.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).