Hlavní navigace

Do konce roku do USA bez víz

28. 10. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Ministerstvo vnitra ČR informovalo, že včera jednali zástupci české a americké vlády o zrušení vízové povinnosti pro občany České republiky. Od 17. listopadu letošního roku se tak ČR zařadí mezi státy využívající bezvízový program Spojených států amerických.

Ministerstvo vnitra ČR zveřejnilo informaci, že včera jednal premiér Mirek Topolánek, ministr vnitra Ivan Langer, ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg a místopředseda vlády pro evropské záležitosti Alexandr Vondra s americkým ministrem pro vnitřní bezpečnost Michaelem Chertoffem o zrušení vízové povinnosti pro občany České republiky. Česko by se mělo zařadit do tzv. Visa Waiver Programu a od 17. listopadu letošního roku by čeští občané mohli do USA na turistickou či obchodní cestu nepřesahující 90 dnů bez víza. Studijní, pracovní či výměnné pobyty však vízovému režimu budou podléhat i nadále.Jsem rád, že zde mohu oznámit, že Česká republika se zúčastňuje programu rušení víz. My jsme předběžné dohody podepsali již v únoru tohoto roku. A díky tvrdé práci pana premiéra a pana ministra Langera a dalších členů této vlády byly dokončeny všechny nezbytné právní kroky k tomu, abychom mohli oznámit zahájení programu pro ČR, oznámil na tiskové konferenci Michael Chertoffe.

Tip do článku - EBF spíkři 1

Ano, budeme rušit vízovou povinnost se Spojenými státy americkými a symbolicky dnes, v předvečer 90. výročí vzniku Československa. 17. listopadu, v den 19. výročí sametové revoluce, budeme mít možnost v první fázi pouze s biometrickými pasy využít nové služby, a to je bezvízový styk s USA, komentoval výsledky jednání premiér Mirek Topolánek s tím, že bourání bariér bylo jednou z hlavních priorit jeho kabinetu.

V minulosti bylo v dopravním prostředku nutné vyplňovat tiskopis I-94W. V rámci bezvízového programu je zapotřebí vyplnit elektronický formulář ESTA a prokázat se e-Pasem, což je cestovní doklad sloužící jako nosič biometrických údajů. Nový elektronický systém tak zvýší bezpečnost bezvízového režimu a urychlí a zdokonalí ověření, zda cestující splňuje podmínky k vycestování do USA v rámci bezvízového programu. Současně s ČR se k programu připojí také Slovensko, Estonsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko a Korejská republika.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).