Hlavní navigace

Hospodářská komora: Dohody o provedení práce mají smysl

25. 8. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Podle Hospodářské komory České republiky tuzemské podniky nesouhlasí s regulací dohod o provedení práce, o které uvažuje Ministerstvo práce a sociálních věcí. Komora považuje návrh ministerstva, který by měl u dohod o provedení práce zavést povinnost platit sociální a zdravotní pojištění, za nesystémový.

Pokud by dohody o provedení práce měly podléhat placení zdravotního a sociálního pojištění, ztratily by svoji výhodu a neměly již dále žádný význam. Dohody dnes umožňují firmám efektivně a flexibilně reagovat na změny na trhu, jsou pro ně i administrativně méně náročné. Tyto změny by negativně postihly především ty, co nic nezneužívají ani neporušují, řekl prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel. Podle ministerstva totiž zaměstnavatelé mohou dohodami obcházet klasický pracovní poměr a tím stát připravovat o příjmy.

Hospodářská komora je proti zavádění nových a přísnějších opatření, ale naopak pro důslednější dodržování stávajících kontrolních mechanismů, které spadají do činnosti inspekce práce. Pokud někdo úmyslně zneužívá tento systém, tak je třeba v prvé řadě využít stávajících kontrolních mechanismů, než jej zpřísňovat. Pokud naším společným cílem je podpora krátkodobých pracovních úvazků tak by jakékoliv zpřísnění dohod o provedení práce, které toto umožňují, bylo chybným krokem, doplňuje Petr Kužel.

Platba sociálního a zdravotního pojištění z dohod by podle Hospodářské komory mohla mít na řadu firem negativní dopad a mohlo by to naopak podpořit zaměstnávání načerno.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).