Hlavní navigace

Sazba DPH by v budoucnu mohla být u některých služeb nižší

24. 9. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Evropská komise přijala návrh, který by mohl umožnit členským zemím EU od 1. ledna 2011 aplikovat sníženou sazbu DPH na některé lokálně poskytované služby.

Ukázalo se, že členské státy by potřebovaly více prostoru pro stanovování nižší sazby DPH u zboží a služeb, které tak nemohou narušit hospodářskou soutěž mezi státy EU ani způsobit významné zvýšení příjmů z daní jedné země na úkor druhé. Jedná se především o lokálně poskytované služby jako je například pohostinství a stravování, drobné opravy, čištění a údržba nebo péče o tělo. V tomto případě totiž nehrozí nákupní horečka těchto služeb ze zahraničí.

V současné době předpisy EU vyžadují pro většinu služeb 15% DPH a nižší sazbu je možné aplikovat pouze na omezený počet položek. Navzdory tomu platí pro některé země výjimky, jež jim umožňují oproti jiným využívat snížené sazby ve větší míře. Směrnice, jež by tuto možnost poskytla všem zemím, by mohla začít platit od počátku roku 2011, pokud by ji schválilo všech 27 členských států. Schválení na úrovni celé EU je nutné, neboť pouze EU má právo přijímat právní předpisy ohledně snížení minimální sazby DPH ve všech členských státech. Jednotlivé země tak o těchto předpisech rozhodovat nemohou. Čtěte také: Vyplňujeme přiznání k DPH

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).