Hlavní navigace

DPH kolem dokola - nová definice obratu

6. 5. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Nově je v zákoně o DPH definován pojem obrat. Obrat je rozhodující pro určení osoby povinné k dani, tedy plátce DPH ze zákona. Obrat se od roku 2009 posuzuje jednotně pro podnikatele, kteří vedou daňovou evidenci, i podnikatele – účetní jednotky, kteří vedou účetnictví.

Do roku 2009 se obrat u účetních jednotek stanovil podle výše výnosů, u ostatních, tedy podnikatelů, kteří nejsou účetní jednotkou, to byl souhrn příjmů.

Od ledna 2009 je obrat shodně pro všechny subjekty určen jako úplaty za vymezená uskutečněná plnění. Obrat je souhrnem úplat bez daně za uskutečněná plnění s místem plnění v tuzemsku. Za uskutečněná plnění považujeme příjmy z dodání zboží, poskytnutí služeb nebo převodu nemovitosti. Do obratu se nezahrnují úplaty za plnění s místem plnění mimo tuzemsko. Stejně tak se do obratu nezahrnují také úplaty z prodeje dlouhodobého hmotného a nehmotného majetku. Limit pro povinnou registraci plátce k DPH je i v roce 2009 ve výši 1 milionu Kč za 12 bezprostředně po sobě jdoucích předcházejících kalendářních měsíců.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).