Hlavní navigace

Důchodová reforma: Levice sází na stát, pravice na osobní zodpovědnost

12. 5. 2010
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: 329515
Žhavou otázkou voleb je důchodová reforma. Češi stárnou a na potřebě říznout do průběžného financování důchodů se shodují strany napříč politickým spektrem.

Na tom, že současný průběžně financovaný důchodový systém je dlouhodobě neudržitelný a nedostatečný a je třeba ho reformovat, se shodnou již všechny strany, které se podle průzkumů preferencí v nastávajících volbách dostanou do Poslanecké sněmovny, a to bez ohledu na to, jsou-li více nalevo, ve středu nebo vpravo. Populace stárne, podle Českého statistického úřadu se do roku 2060 zvýší počet osob s nárokem na starobní důchod o 1,4 milionu a na jednoho důchodce připadnou 2 ekonomicky aktivní občané. Většinou jsou strany zajedno také v tom, že důchody budoucích důchodců je nutné financovat z více pilířů, než je jen průběžné financování důchodů. To však dle plánů zmíněných stran zůstane zachováno.

Aktuální důchodový systém v Česku stojí na povinném základním průběžně financovaném důchodovém pojištění. Je univerzální a zabezpečuje všechny ekonomicky aktivní osoby, právní úprava je jednotná pro všechny pojištěnce, neexistují speciální odvětvová schémata apod., popisuje současný systém Ministerstvo práce a sociálních věcí na svých internetových stránkách. Vedle toho funguje na dobrovolné bázi kapitálově financované penzijní připojištění a produkty komerčních pojišťoven, jako jsou například životní pojistky.

V souvislosti s návrhy důchodové reformy se hovoří o několika pilířích financování důchodů:

  • I. pilíř = stávající průběžný systém,
  • II. pilíř = penzijní fondy, do nichž pojištěnec na základě svého rozhodnutí přesune část odvodů směřovaných do I. pilíře (tzv. opt – out),
  • III. pilíř = stávající kapitálově financované penzijní připojištění a produkty komerčních pojišťoven, například životní pojištění.

Plus průběžného systému podle levice: Nejde ho rozkrást

Levice je při navrhovaných změnách věrná svému ideologickému východisku: více sází na zachování solidarity a staví se proti privatizaci penzijního systému. Tedy proti tzv. opt – out, tj. proti možnosti pojištěnce přesměrovat na základě svého rozhodnutí část z povinných plateb pojistného na základní důchodové pojištění do soukromého systému.

Výpadek v příjmech důchodového systému je třeba řešit, ale ne na úkor průběžného státem garantovaného důchodu, uvedl pro business server Podnikatel.cz za Komunistickou stranu Čech a Moravy (KSČM) její poslanec v Parlamentu ČR Jiří Dolejš. KSČM vidí zdroje hlavně ve snižování nezaměstnanosti a je podle ní třeba zvážit odklon výnosu nějaké daně (například spotřební) do penzijního systému. Jendnoznačně se staví i proti tzv. opt-out. Aktuálně bude nutné řešit zrušení části penzijního zákona ústavním soudem k 30. září 2011, tak aby byla zachována solidarita v systému, dodává Dolejš. O rozhodnotí Ústavního soudu ČR čtěte více: Falešnému mailu nevěřte, Romům se počítá důchod jako všem ostatním

O potřebnosti důchodové reformy nepochybuje ani Česká strana sociálně demokratická (ČSSD), za základní kanál financování důchodů však stále považuje ten průběžný, jehož udržení bude prosazovat. Má totiž podle ČSSD tu výhodu, že se nedá rozkrást. Důchodová reforma je potřebná. Měla by se týkat průběžného systému a také 3. pilíře. Ve třetím pilíři by si měly penzijní fondy vyřešit náklady vzniklé při získávání klientů a oddělit majetek zakladatele od majetku klientů, říká pro business server Podnikatel.cz za ČSSD Jan Mládek, předseda Národohospodářšké komise ČSSD. V odmítání opt – out se ČSSD shoduje s KSČM.

Směrem od středu na pravo roste důraz na osobní odpovědnost

Opatrně se k důchodové reformě staví Občansko demokratická strana (ODS). Považuje ji za nutnost, ale zároveň uvádí, že je nutné na důchodové reformě najít co nejširší politickou shodu. Proto jsme ochotni přijmout jakoukoliv variantu, kterou doporučí nová Bezděkova komise, potvrdil business serveru Podnikatel.cz Martin Kupka, tiskový mluvčí ODS, který dodal: Prosazujeme dobrovolnou možnost přesunu části sociálního pojištění do důchodových fondů. Jeden z nich by byl státní.

Otevřenější je strana TOP 09, která jde do parlamentních voleb poprvé, a ve svých plánech důchodové reformy se naopak silně přiklání k individuální odpovědnosti každého občana. Z hlediska demografického vývoje je dnešní systém důchodového zabezpečení pouze průběžným pilířem neudržitelný, výše důchodů z průběžného pilíře klesne v příštích třiceti letech tak významně, že je potřeba doplnit další možnosti příjmu budoucích důchodců. To není možné jinak, než zavedením kapitálového pilíře a dalších individuálních forem spoření na důchod. Každý odklad důchodové reformy je rizikem pro dnešní mladou generaci. Podle TOP 09 musí mít občan možnost, aby se dobrovolně rozhodl pro formu svého důchodového zajištění, sdělil business serveru Podnikatel.cz za stranu TOP 09 Jaromír Drábek, její místopředseda.

Vyšší podíl individuálního spoření na důchod prosazují také Věci veřejné, které však zároveň deklarují rovnostářšký přístup: Cílem důchodové reformy je jednotná výše důchodu, tvrdí Radim Vysloužil, finanční manažer strany. Věci veřejné navrhují podle Vysloužila vytvoření důchodového účtu, jehož zřizovatelem a garantem by byl stát. Na tento účet plánuje strana přesunout 4 procentní body z celkových 28 %, které nyní odvádí pracovník na sociální zabezpečení. Každý člověk by tak měl mít přehled o tom, kolik peněz na tomto účtu naspořil a jak se mu finanční prostředky zhodnocují.

Kolik dětí, takový důchod

Podle Křesťanské a demokratické unie – Československé strany lidové (KDU-ČSL) by výše důchodu závisela nejen na individuální investici jednotlivce, ale také na tom, kolik vychoval dětí. Každý občan v době své pracovní aktivity musí učinit takovou investici, která bude tvořit zdroj prostředků pro jeho zajištění na stáří, uvádí v kostce za KDU-ČSL předseda strany Cyril Svoboda, který dodává: Každý občan bude mít dvě možnosti: buď vychová dostatek dětí a tato investice mu zajistí ve stáří průměrný důchod vyplácený z průběžného systému, nebo bude muset povinně spořit v kapitálovém fondu, ze kterého bude čerpat ve stáří svůj důchod.

KDU-ČSL tedy chce prosadit vytvoření dvou povinných pilířů důchodového systému, a to průběžného a kapitálového. Do průběžného pilíře by sice přispívali povinně všichni ekonomicky aktivní jedinci, důchody z něj by však měli jen ti, kteří vychovali alespoň jedno dítě. Výše jejich povinného příspěvku se bude snižovat o 3 % z pojistného na každé dítě po dobu jeho ekonomické závislosti, celková sleva může dosáhnout maximálně 12 % z pojistného, upřesňuje pro business server Podnikatel.cz Cyril Svoboda. Do kapitálového pilíře pak budou platit povinně příspěvky všichni bezdětní a také osoby s ekonomicky nezávislými dětmi. Osoby s 1 nebo 2 závislými dětmi budou mít toto pojistné snížené. Důchody plynoucí z fondového pilíře budou zcela závislé na individuálně naspořené částce, informuje Svoboda. Strana počítá také s daňovou asignací, která nabídne možnost převést část pojistného poplatníka na účet jeho rodičů, a to ve výši asi 2 procent hrubé mzdy.

Content 22 tip novy

Průběžný systém nestačí, varují také ekonomičtí experti

O tom, že průběžné financování důchodů nestačí a je třeba ho reformovat, nepochybují ani ekonomičtí experti. Průběžně financovaný systém určitě zůstane zachován, nicméně neobejde se to bez dalších výrazných korekcí, zejména důchodového věku. Důvod je prostý, prudké stárnutí obyvatelstva, které nás čeká. Vedle toho by však bylo nanejvýš potřeba dále podpořit růst specifických úspor na stáří. Jde o to diverzifikovat zdroje financování, řekl v online chatu na business serveru Podnikatel.cz Jiří Rusnok, bývalý ministr financí, člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) a prezident Asociace penzijních fondů ČR.

Vladimír Bezděk, šéf Martinem Kupkou zmíněné expertní důchodové komise a ředitel penzijního fondu AEGON, odpověděl na otázku business serveru Podnikatel.cz, co by poradil dnešní generaci třicátníků a čtyřicátníků, aby udělali, jestliže nechtějí mít důchod na hranici bídy, následovně: Nespoléhat na stát. Třicátníci pravděpodobně ještě neuvažují o důchodech a donutit se tak o tom vůbec uvažovat je první problém. Druhý problém, když už se člověk donutí přemýšlet, je smířit se s tím, že budete někam čtyřicet let platit a pokud jste průměrně či více vydělávající, tak z toho nic moc zpátky neuvidíte. Něco ano, ale nebude to tolik, abyste s tím mohl za třicet let v penzi slušně žít. Bezděk také před časem hovořil o dalším zvyšování věkové hranice odchodu do důchodu. Čtěte více: Vladimír Bezděk: Věková hranice pro odchod do důchodu se bude prodlužovat

Anketa

Objednejte si článek na příští týden. Zpracujeme tři s největším počtem hlasů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).