Hlavní navigace

Důvěra v českou ekonomiku klesá. Analytici zatím nečekají obrat k lepšímu

25. 2. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Podnikatelská důvěra se v únoru meziměsíčně snížila o 3,7 bodu. Spotřebitelská důvěra propadla o 1,7 bodu. Celkový indikátor důvěry se v České republice snížil o 3,3 bodu. Hodnocení ekonomické situace i zahraniční poptávky se zhoršilo v průmyslu, stavebnictví i obchodu.

Důvěra v českou ekonomiku poklesla. U podnikatelů to bylo meziměsíčně o 3,7 bodu, spotřebitelská důvěra se snížila o 1,7 bodu. Oproti únoru minulého roku je důvěra v ekonomiku celkově nižší o 35,1 bodu. Na propadu se nejvíce projevil pokles podnikatelské důvěry o 37,4 bodů. Hodnocení současné ekonomické situace i zahraniční poptávky se zhoršilo v průmyslu, stavebnictví i obchodu. Průmysl podle zprávy Českého statistického úřadu (ČSÚ) očekává zpomalení výrobní činnosti a pokles zaměstnanosti, stejně jako firmy podnikající ve stavebnictví. Odvětví obchodu má pro příští tři měsíce mírně optimistická očekávání. Spotřebitelé, jejichž důvěra se meziročně snížila o 25,7 bodu, očekávají pro příštích dvanáct měsíců zhoršování celkové ekonomické situace i svých finančních možností.

Údaje ČSÚ mě nepřekvapují díky rostoucí zaměstnanosti, zpomalující ekonomice a zvyšující se nejistotě, která vede k negativní náladě u spotřebitelů, uvedl pro server Podnikatel.cz Martin LobotkaČeské spořitelny. Uvedl také, že pro další půlrok obrat k lepšímu očekávat nelze. Spíše další pokles důvěry respektive stagnaci na nízkých úrovních. Obrat lze očekávat až se zlepšením situace v zahraničí, doplnil Lobotka.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).