Hlavní navigace

ČSÚ: Důvěra v ekonomiku je na devítiletém minimu

30. 12. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Důvěra spotřebitelů a podnikatelů v ekonomiku je zhruba na devítiletém minimu, uvedl v dnešní zprávě Český statistický úřad (ČSÚ). Oproti minulému roku je souhrnný ukazatel důvěry o více než 27 % nižší. Důvěra podnikatelů klesla o více než 31 %, u spotřebitelů je pokles necelých 12 %.

Důvěra v ekonomiku v České republice výrazně poklesla. Oproti minulému roku se v prosinci souhrnný ukazatel důvěry snížil o více než 27 %. Meziměsíčně se jedná o pokles ve výši téměř 9 %. Důvěra podnikatelů je menší o více než 31 %, spotřebitelé jsou v tomto ohledu důvěřivější, ukazatel spotřebitelské důvěry se snížil o téměř 12 %. ČSÚ ve své zprávě uvedl, že se jedná zhruba o devítileté minimum.

Výrazné je zhoršení hodnocení v průmyslu a zahraniční poptávce. Pro příští kvartál očekávají respondenti zpomalení výrobní činnosti a pokles zaměstnanosti. Celkově se indikátor důvěry v průmyslu meziměsíčně snížil na úroveň z roku 1999. Stavební podniky pro příští kvartál očekávají rovněž pokles vývoje stavební činnosti a rostoucí nezaměstnanost. Očekávání subjektů operujících v odvětví obchodu se oproti listopadu taktéž zhoršilo, stejně jako u vybraných odvětvích služeb.

Spotřebitelé pro příštích dvanáct měsíců očekávají zhoršení všeobecné i své ekonomické situace. Oproti listopadu se zvýšil počet respondentů, kteří očekávají vyšší nezaměstnanost. Také ubylo spotřebitelů, kteří mají v úmyslu spořit. Oproti minulému roku je spotřebitelská důvěra nižší o téměř 12 %.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).