Hlavní navigace

Dva prodejci porušili zákaz prodeje. I tentokrát došla udání, nepotvrdila se ale

9. 5. 2017
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Česká obchodní inspekce opět včera vyrazila na kontroly, zda obchodníci dodržují zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě. Přišla na dva prohřešky.

Další jeden případ se ještě došetřuje. Na inspekci navíc opět dorazilo i několik udání, ani jedno se ale tentokrát nepotvrdilo.

Udání opět dorazila

Celkem kontroloři provedli 243 kontrol, přičemž porušení zákona o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě odhalili ve dvou případech. V jednom případě bude probíhat ještě došetření. Zákon dle České obchodní inspekce (ČOI) porušila zastavárna v Orlové (inspektorát pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj) a provozovna se smíšeným zbožím v Moravské Třebové (inspektorát pro Královéhradecký a Pardubický kraj).

Na rozdíl od Velikonoc se tentokrát nejednalo o zjištění na základě upozornění od lidí, i tak ale několik udání na inspekci došlo. Šlo o náhodné zjištění v rámci běžné kontroly dne 8. května. Mohu ale potvrdit, že Česká obchodní inspekce skutečně prověřovala i podání spotřebitelů (řádově jednotky podání), tato podání se však nepotvrdila, uvedl serveru Podnikatel.cz Jiří Fröhlich, mluvčí ČOI.

Čtěte více: Tři prodejci porušili zákon o prodejní době, všechny je udali spoluobčané

Kromě těchto dvou případů bude ještě probíhat došetření u internetového prodejce, který měl otevřené své výdejny. Jednu z nich také v Ostravě v nákupním centru, kde inspektoři prokázali prodej. Nyní se bude v rámci došetření ověřovat z dostupné dokumentace skutečná velikost prodejní plochy (zda přesahuje 200 m2), doplnil Fröhlich.

Zatím se přišlo na 19 porušení zákona

Od účinnosti zákona eviduje ČOI celkem již 19 porušení. Právní moci nabyly zatím tři pokuty (z kontrol z 28. října), každá ve výši 10 000 Kč. Všechny pravomocné pokuty se dosud týkaly provozoven s použitým zbožím, na které se zákaz prodeje ve vybrané státní svátky vztahuje bez ohledu na velikost prodejní plochy.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).