Hlavní navigace

LN: Ekonomika Evropské unie by se měla ještě více propadnout

20. 1. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Ekonomika zemí EU by se měla propadnout o 1,8 %. Česko by ale mělo růst, zveřejnila své odhady Evropská komise (EK). Eurozóna by na tom s růstem měla být ještě o desetinu hůř než celá EU. Pokles hospodářství EK jednoznačně připisuje dopadům globální finanční krize.

Hospodářství EU čeká další propad o téměř dvě procenta. Eurozóna by na tom měla být ještě o trochu hůře. Jde o výsledek dopadu zesílené finanční krize na reálnou ekonomiku, uvedla ve své zprávě Evropská komise. Ještě loni na podzim EK předpokládala, že ekonomika EU poroste 0,2% tempem. Překonat krizi by se podle odhadů mělo zemím EU podařit ve větší míře až v příštím roce. Čtěte více: Jiří Rusnok: Opozice volí taktiku – čím hůře, tím lépe

Česká republika, ač také zasažena světovou krizí, by podle EK do recese upadnout neměla. Mnoho zemí upadne do recese, Polsko, Česká republika, Bulharsko a Rumunsko by naštěstí podle prognózy měly recesi uniknout, uvedl pro Lidové noviny Vladimír Pikora, analytik Next Finance. EK pro ČR své odhady také upravila z původního 3,6% tempa růstu na 1,7%. Podle EK bude nejvíce postiženou ekonomikou ta lotyšská, která by se měla propadnout až o sedm procent. Nejlepší růst hospodářství by naopak mělo zaznamenat Slovensko s 2,7% růstem. Pikora ještě doplnil, že největší problémy mají podle něho nové členské země, které v minulosti zafixovaly svou měnu tak, jako by byly v eurozóně.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).