Hlavní navigace

Elektronická evidence tržeb aneb Kvůli čemu podnikatele přechází smích

3. 6. 2015
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: Shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
[KOMENTÁŘ] O EET se nevtipkuje. Češi kvůli ní ztratili svůj pověstný humor, nadhled a smysl pro shození situace. Spokojený je jen Andrej Babiš.

Málokdo a máloco vzbuzuje mezi podnikateli takovou vlnu zájmu, emocí a obav jako Andrej Babiš a jeho politika. Dnes, kdy se vláda chystá projednávat zavedení elektronické evidence tržeb (EET), tomu určitě nebude jinak. Mnozí spekulují o tom, že ministr financí nemá rád živnostníky a chce jim jen ztrpčovat život do té míry, aby přestali podnikat a konkurovat velkým podnikům. A EET má k tomu být ideálním nástrojem. Podle kritiků totiž jen pomůže velkým firmám likvidovat konkurenci malých podnikatelů a živnostníků, zajistí politikům a vysokým úředníkům kontrolu a moc nad částí společnosti, která jejich vlivu zatím uniká, a navíc je obrovskou obchodní příležitostí, při níž se budou rozdělovat miliardy mající už předem určené příjemce. Ať tak či tak, přijetí zákona o elektronické evidenci tržeb bude podle slov Andreje Babiše velké politikum, a to i v rámci vládní koalice.

Podle některých kritických hlasů čeká živnostníky a podnikatele od února příštího roku krušnější časy. Čekají je kvůli EET nové výdaje ve výši desítek tisíc korun a spousta z nich prý po zavedení tohoto systému úplně zkrachuje, protože nebude schopna podnikat mimo šedou zónu ekonomiky. Proto jsme se snažili zjistit, zda si i v této chvíli dokážeme udržet typickou českou náturu a ze situace, s veškerým ohledem na její závažnost, si udělat srandu. Dokázali jsme to přece už mnohokrát předtím a jisté švejkovství v sobě nezapřeme v žádné situaci. Vtipy týkající se aktuálního dění vznikají prakticky denně. 

Jenže ouha, při pátrání na internetu ani při vysedávání v pražských lokálech jsme na žádné vtipy o elektronické evidenci nenarazili. Zdá se, že situace je natolik kritická, že se o ní jednoduše nevtipkuje, což vzápětí potvrdili například politici. Zlehčovat ji samozřejmě nechtějí Babišovi nejzarytější odpůrci, jakými jsou členové ODS, TOP 09, Úsvitu nebo KSČM, ale ani jiní. Omlouvám se, ale humoru kolem Andreje Babiše se nebudu účastnit. Jsem přesvědčen, že je to člověk nebezpečný pro demokracii a svobodu podnikání, a to se podle mne nemá zlehčovat. Navíc jsem přesvědčen, že kolem Andreje Babiše nejsou žádné konspirační teorie, naopak, že se ještě neotevřely všechny jeho třinácté komnaty, říká Radomil Bábek, předseda Asociace podnikatelů a manažerů.

Už jste četli: Mýty a fakta o připravované #EET – je třeba se jí obávat?

Babiš nás chce nakrmit

Ilustrační obrázek
Autor: Shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

Zamrzne podnikatelům kvůli EET jejich úsměv?

Co se dá dohledat nebo odposlechnout, to jsou vtipy a někdy až konspirační teorie kolem osoby Andreje Babiše. Nedávno se například řešilo jeho napojení na Bilderberg group. Jeho cesta do USA prý byla cestou soukromou a jel políbit prsten pánů z Biderbergu, protože zbožňuje centralizaci moci. V Praze se pak mluví i o schůzce úzké skupiny restauratérů z centra metropole, kteří si v obavách ze zavedení EET domluvili s ministrem schůzku. Na ní na základě poznatků z Chorvatska argumentovali proti zavedení systému tím, že to mnohé z nich zničí, bude se zdražovat a lidé přestanou do restaurací chodit. Andrej Babiš jim na to měl říct, že to nevidí jako problém. Lidé podle něj mají jíst především doma. Potraviny, které on vyprodukuje ve svém impériu.

Zda k takové schůzce došlo a řeč se odehrávala v tomto duchu, o tom můžeme jen spekulovat. Jisté je, že jí na důvěře přidávají informace o tom, že se Andrej Babiš zajímá o koupi části řetězce Tesco. Ačkoli tuto informaci popřel, je jasné, že své vlastní kuřata a koblihy nám majitel Agrofertu bude muset mít kde prodávat. A prostory Tesca, které chce z České republiky odejít, by pro jeho účely byly naprosto ideální. Místo v restauracích bychom se tedy potkávali jen u pultů v supermarketech.

Je to jako v Orwellově románu 1984, popisuje situaci jeden ze čtenářů serveru Podnikatel.cz, který se účastnil ankety na téma Vtipy a konspirace kolem EET. Z této knihy pochází známý výrok „Velký bratr tě sleduje!“. Další píše: Celé mi to přijde jako nejapný vtip.

Situace je vážná, nikoli však zoufalá

Pokud jde o Čechy, je pravda, že si dělají legraci snad úplně ze všeho, a je to na jednu stranu i dobře. Přece, když nejde o život… Ale někdy to z nich dělá opravdové Švejky a kverulanty. Podotýkám, nejsem Čech, ale tak je vidím, komentuje další z našich čtenářů. V případě EET se ale nevtipkuje. Situace je vážná, nikoli však zoufalá. Zdá se, že parafráze názvu francouzské filmové komedie vystihuje rozpoložení českých podnikatelů.

Někteří jsou pro zavedení systému a plně ho podporují v současné podobě. Jiní jsou pro, protože v tom vidí konkurenční výhodu, ale bojí se, že jde o projekt ušitý horkou jehlou, který skončí fiaskem. Celá situace je podle mě typicky česky komplikovaná. Na jedné straně chceme všechno zrychlovat, analyzovat, mít pod kontrolou, využívat rychlý internet, mít služby na vysoké úrovni a nenechat se okrádat. Na druhé straně nám vadí kontrola, evidence, výkaznictví atd. Na jedné straně píšeme o sobě kdejaké intimnosti na Facebook, platíme platebními kartami a clubkartami, děláme selfie na chytrých telefonech, a pak se bojíme, že úředníček o nás bude vědět, co si kupujeme. Myslím si, že to není o vtipech na Andreje Babiše, ale o vtipech o každém z nás. A bohužel to nejsou vtipy, ale realita, jak se někdy podivně a rozporuplně chováme, myslí si Tomáš Gřešek, senior konzultant ve společnosti EDUWAY.

Mnozí se také už teď snaží najít řešení, jak EET přežít. A další vymýšlí, jak by systém mohl fungovat. Celý tento systém elektronické evidence tržeb bude hrazen z našich daní, měl by proto podnikatelům také něco přinášet. Určitou ochotu se s tím smířit bych prokázal jen v případě, že by tento systém uměl vypočítat a vyplnit přiznání a veškeré přehledy. Pokud si mám zavedení a provoz elektronické evidence tržeb platit a ještě utrácet za služby účetního a daňového poradce, pak je to naprosto nesmyslné a nepřijatelné. Takto nastavené to přináší užitek pouze státnímu aparátu, který neumí hospodařit s penězi, ať jej vede kdokoli. To, že je pan Babiš velkopodnikatel, neznamená, že ví jak nakládat s penězi daňových poplatníků, tak zní další z komentářů.

Připomeňte si: Pokud neprojde #EET a spol., nezbude než navyšovat daně, pohrozil Babiš

Článků o EET už vyšlo obrovské množství a určitě ještě vyjde. Je to velké téma a podnikatelskou veřejnost zcela oprávněně zajímá. A pokud by se přestalo mluvit o EET, o Andrejovi Babišovi se mluvit jen tak nepřestane. Vždyť právě on před pár dny prohlásil, že pokud se nepodaří prosadit elektronickou evidenci tržeb a další opatření proti daňovým únikům, nezbude nic jiného než zvyšovat daně. A kdyby nic z toho nevyšlo? Pak se Andrej Babiš zapíše do dějin české politiky tak, jako jeho chorvatský kolega, který EET zavedl u Jadranu. Po zhruba roce od zprovoznění systému byl odvolán.

Tisíce článků o EET jsou možná nudné a podnikatelům připravují bezesné noci, ale jsou nutné. Je přece dobré vědět, o co jde. A podle kritiků také informovat o tom, co je na systému špatného. Co si o tom myslíte vy?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).