Hlavní navigace

exPRESS: Eseróčka s jedním vlastníkem krachují častěji

23. 10. 2009
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Více než polovina ohlášených bankrotů se v srpnu týkala eseróček, která měla pouze jediného majitele. Vyplývá to z informací společnosti Czech Credit Bureau, podle které je fungování firmy s jedním vlastníkem zpravidla rizikovější.

Vlastníte firmu sám? Spíše vám hrozí bankrot »

Společnosti s ručením omezeným, které mají pouze jediného majitele, krachují častěji než firmy s více vlastníky. Z počtu ohlášených bankrotů v měsíci srpnu jich 54 % padlo na vrub společnostem s jedním vlastníkem, přestože jejich podíl na celkovém počtu podniků na trhu činil 43 %. Vyplynulo z informací portálu Cribis.cz, které poskytla společnost CCB – Czech Credit Bureau.

Pokud o firmě rozhoduje jediný vlastník, je to pro fungování firmy zpravidla rizikovější. Chod firmy je v tomto případě totiž ovlivněn zásahy jednoho člověka, který se samozřejmě může jednou za čas zmýlit. A protože rozhoduje sám, nemá nikoho, kdo by se na věc podíval z trochu jiného úhlu, přidal do rozhodování své vlastní, třeba i značně odlišné zkušenosti, upozornil na možná rizika, říká Věra Kameníčková, vedoucí analytického oddělení ve společnosti CCB – Czech Credit Bureau.

Podle analýzy společnosti CCB se ale nejedná pouze o měsíční anomálii, nýbrž jde o dlouhodobý trend. Od roku 2004 do srpna 2009 zkrachovalo 4588 společností s ručením omezeným, 47 % z nich vlastnil pouze jeden člověk. Podíl firem s jedním majitelem ale dosahoval pouze 39 %. Přesto však firmy s jedním majitelem získávají stále větší podíl na trhu, který v současnosti činí 43 %. V roce 2004 byl přitom tento poměr na úrovni 35 %.

exPRESS - Koleje 01
Hospodářská krize

Výroba automobilů oproti loňsku mírně poklesla

Za 9 měsíců letošního roku vyrobily tuzemské automobilky o 4,76 % vozů méně, než tomu bylo za stejné období loňského roku. Celkově se v České republice letos zatím sestrojilo 715 458 vozidel, z čehož 711 445 vozů činí osobní automobily. Vyplynulo to z dat, které dnes zveřejnilo Sdružení automobilového průmyslu (SAP).

Slovensko hlásí rekordní počet nezaměstnaných

Lidí bez práce na Slovensku je rekordní množství. Míra nezaměstnanosti se dostala až na 12,45 procenta. Vyplývá to z údajů slovenského Ústředí práce, sociálních věcí a rodiny.

Lašák v ČSA končí, nahradí ho šéf Letiště Praha

České aerolinie (ČSA) mají nového šéfa. Dosavadního předsedu představenstva aerolinek Radomíra Lašáka nahradí Miroslav Dvořák, který vede Letiště Praha. Změny zaznamenala také dozorčí rada, které bude nově šéfovat ekonom Miroslav Zámečník. Rozhodlo o tom dnešní zasedání dozorčí rady ČSA.

exPRESS - Koleje 02
Zákony a úřady

Datové schránky spusťte do konce týdne, žádá vláda úřady

Premiér Jan Fischer po zasedání vlády oznámil, že bude žádat od všech orgánů veřejné moci, aby si aktivovaly datové schránky do konce tohoto týdne. Ostrý provoz má být totiž zahájen 1. listopadu.

Datové schránky půjde využívat i při komunikaci mezi firmami

Firmy budou moci využívat datové schránky i v komunikaci mezi sebou. Na tuto možnost si však musí ještě několik měsíců počkat. Od ledna 2010 mohou datové schránky využívat na zasílání elektronických faktur a od července příštího roku pak už bez jakýchkoli omezení.

Priority vlády: Dokončit ratifikaci Lisabonu a aktivní boj s krizí

Premiér Jan Fischer dnes představil v poslanecké sněmovně programové priority své vlády. Předseda vlády uvedl jedenáct bodů, na které se chce vláda zaměřit. Za nejdůležitější body Fischer považuje dokončení ratifikace Lisabonské smlouvy a aktivní boj s následky ekonomické recese.

školení účto leden 23 Kučerová

exPRESS - Koleje 03
Provoz, daně a finance

Za pojistné zaslané na nesprávný účet náleží penále

Mezi povinnosti vůči zdravotní pojišťovně patří platba pojistného. Pojištěnec musí při jeho úhradě, případně doplatku po vyúčtování, dbát na správné uvedení čísla účtu a variabilního symbolu. V případě, že osoba samostatně výdělečně činná uhradí příslušnou částku omylem jinému subjektu, než příslušné zdravotní pojišťovně, považuje se tato platba za neuhrazenou.

Zemědělci – rybáři mohou také žádat dotace

Finanční podporu na svoji činnost mohou požadovat i podnikatelé v oblasti rybářství. Prostředky se sdružují jak v národních fondech, tak i v evropských. Základ tvoří tři programy – národní resortní podpora, Operační program a Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond (PGRLF).

<fb:fan profile_id=„58931­199320“ stream="" connections=„18“ width=„545“></f­b:fan>
Podnikatel.cz na Facebooku

Kdo podle vás může za současnou finanční krizi?

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).