Hlavní navigace

Evropa dospěla k dohodě. Vznikne dohled nad ratingovými agenturami

17. 4. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Představitelé Evropské unie připravili předběžnou dohodu o znění nařízení, které se týká ratingových agentur. Nařízení tvoří podle Ministerstva financí ČR jeden z významných bodů agendy českého předsednictví.

Nařízení by mělo především upravit podmínky pro registraci ratingových agentur v Evropské unii, pravidla pro vydávání ratingů, prevenci střetů zájmů a pro zvýšení transparentnosti ratingových agentur.

Nově se též zavedou pravidla pro ratingové agentury ze zemí mimo EU, které vydávají ratingy využívané finančními institucemi v EU. Zásadní novinkou se stane dohled nad činností ratingových agentur v rámci EU, kdy budou vytvořeny kolegia orgánů dohledu, která by měla umožnit lepší koordinaci dohledu ratingových agentur.

Dohoda o kompromisním textu nařízení je významným krokem k posílení transparentnosti finančních trhů. Předběžně dohodnutý text podléhá ještě finálním schválením Evropským parlamentem a Radou EU, která se očekávají v nejbližších dnech, uvedlo ministerstvo financí v tiskové zprávě.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).