Hlavní navigace

Další snižování úrokových sazeb - Evropa se brání recesi

4. 12. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Evropská centrální banka snížila dnes své úrokové sazby o 0,75 %. Nyní jsou tedy na úrovni 2,5 %. Ke stejnému kroku dnes přistoupily i Bank of England a švédská Riksbank. Banky tím chtějí zmírnit dopady světové finanční krize. Uvedené kroky by tak mohly pomoci i českým exportérům.

Evropská centrální banka dnes přistoupila ke snížení úrokových sazeb o tři čtvrtě procenta na 2,5 %. Snaží se tak zmírnit negativní dopady světové finanční krize, která dostala evropskou ekonomiku do recese. Ke stejnému kroku dnes přistoupila i Bank of England, která úrokovou míru srazila o celé procento na úroveň 2 %. Na stejnou úroveň svou hlavní sazbu snížila i švédská Riksbank, která má nyní sazbu na stejné úrovni, jako Británie.

Uvedené kroky by tak měly pomoci firmám i domácnostem dosáhnout na levnější úvěry. Příznivý vliv by měly pocítit i čeští exportéři. Podle analytiků by měla tato opatření pomoci i finančním trhům a zmírnit průběh recese. Ta oficiálně začala ve třetím čtvrtletí, kdy se hrubý domácí produkt v eurozóně podruhé propadl – o 0,2 %. Eurozóna tímto druhým poklesem splnila oficiální definici recese.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).