Hlavní navigace

exPRESS: A zase ta krize...

18. 10. 2008
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Možná to už působí stereotypně, ale hlavní mediální hvězdou tohoto týdne se opět staly světové finanční trhy. Jejich vývoj za poslední týden by se dal bez nadsázky přirovnat k jízdě na centrifuze. Momentálně míří směrem dolů.

Burzy dále podléhají panice, klesají po celém světě.

Záchranná opatření vlád a centrálních bank USA a eurozóny zatím nezabírají. Ač na ně v pondělí zareagovaly trhy příznivě, další dny se již burzy vrátily do záporných čísel a v razantním propadu pokračovali do pátku. Západní burzy se pak lehce zvedly, ale východní a střední Evropa klesá dále ke dnu.

Náladě investorů totiž nepřidaly nejnovější prohlášení FEDu, že USA míří do recese, ani to, že vláda zveřejnila rekordně vysoký deficit státního rozpočtu (465 mld. USD).

exPRESS - Koleje 01
Firmy

Podnikatelé hlasovali stejně, jako evropští poslanci

V úterý se v Bruselu odehrálo setkání s názvem Evropský parlament podniků. Sjelo se na něm 665 podnikatelů z 27 členských zemí EU a z 18 zemí, které členy EU nejsou. Debatovali a hlasovali o otázkách týkajících se podnikání stejně, jako evropští poslanci. Česká republika zde byla zastoupena 20 podnikateli.

Protesty zemědělců byly úspěšné

Protesty ze strany zemědělců, které se týkaly snížení přímých plateb v nově schváleném rozpočtu na příští rok, byly vyslyšeny. Předseda vlády Mirek Topolánek nabídl zemědělcům miliardu z Pozemkového fondu, maximálně miliardu z rezervy ministerstva zemědělství a další až půl miliardy z nevyplacených přímých plateb. Učinil tak jednání se zástupci profesních zemědělských sdružení.

ČNB: ČSOB je stabilní, i když její mateřská společnost přecenila investice

Další uklidnění přichází ze strany České národní banky (ČNB). Jak uvedla ve svém prohlášení, Československá obchodní banka (ČSOB) je bankou stabilní a plní všechny regulatorní požadavky. ČNB tak reagovala na zprávu od belgické skupiny KBC, mateřské společnosti ČSOB, podle níž skupina přecenila některé investice, což se projevilo v hospodářském výsledku za třetí čtvrtletí 2008.

exPRESS - Koleje 02
Legislativa a státní správa

Antimonopolní úřad porušil jeden z antimonopolních zákonů

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) porušil jeden ze zákonů, jejichž dodržování má sám hlídat. Konkrétně se jednalo o zákon o veřejných zakázkách. Chyba nastala při zadání zakázky na vybavení do nového sídla úřadu za několik milionů korun.

Informujte se o připravovaných změnách občanského a obchodního zákoníku

Ministerstvo spravedlnosti představilo internetové stránky k novému občanskému zákoníku. Občané zde naleznou informace k připravovanému návrhu zákoníku a také návrh nové podoby obchodního zákona a zákona o mezinárodním právu soukromém.

Příští rok by mohlo být známo datum přijetí eura

Datum, kdy Česká republika přijme euro by mohlo být stanoveno příští rok. Letos to s největší pravděpodobností ještě nebude. Na summitu Evropské unie v Bruselu to řekl ministr financí Miroslav Kalousek.

Anketa

Kdo podle vás může za současnou finanční krizi?

exPRESS - Koleje 03
Provoz firmy

Ministerstvo školství chce rozšířit spolupráci škol a zaměstnavatelů

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) chce, aby vláda do konce roku projednala jeho návrh na podporu spolupráce mezi školami a zaměstnavateli. Měl by tak řešit problémy středního odborného školství a poskytnout zaměstnavatelům zdroj, kde nacházet a svou pracovní sílu.

Firmy: pozemní komunikace jsou nekvalitní a pohonné hmoty drahé

Podle průzkumu Hospodářské komory ČR si většina majitelů firem myslí, že situace na tuzemských silnicích a dálnicích je špatná a ceny pohonných hmot příliš vysoké. Ankety se účastnilo 972 firem a podnikatelů z České republiky a hodnotili i bodový systém, připravovaný zákaz jízdy kamionů v pátek odpoledne a nebo plán mýtného pro vozy nad 3,5 tuny.

Dotace jsou pro mnohé podnikatele výraznou podporou, jiní o jejich čerpání zájem nejeví

Na úterním vystoupení v Benešově ministr zemědělství Petr Gandalovič informoval, že dotace z Programu rozvoje venkova (PRV) usnadnila začátky podnikání více než 700 malých rodinných farem. Přesto se dle průzkumu více než polovina tuzemských firem o možnosti tohoto financování nezajímá.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).