Hlavní navigace

exPRESS: Česku hrozí posun voleb, podnikatelé chtějí silnou vládu

4. 9. 2009
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 258398
Díky rozhodnutí Ústavního soudu se volby nemusí uskutečnit v původním říjnovém termínu. Podnikatelé si však předčasné volby přejí a uvítali by vládu se silným mandátem. Nejistota panuje také kolem státního rozpočtu na příští rok.

Volby ohrožuje výrok Ústavního soudu

Ústavní soud odsunul jednání o předčasných volbách na 10. září, což může způsobit, že se volby vůbec neuskuteční v původně plánovaném říjnovém termínu. Na mimořádném zasedání vlády informoval premiér Jan Fischer všechny ministry o průběhu schůzky na Hradě. Volby tedy budou v ohlášeném termínu nebo o měsíc později.

Unie malých a středních podniků ČR se jednoznačně přiklání k předčasným volbám a chce vládu se silným mandátem.Podni­katelé by uvítali a považují za velmi důležité, aby se vláda a parlamentní politické strany v této chvíli konstruktivně věnovaly především řešení státního rozpočtu a stabilizaci veřejných financí, které jsou v katastrofálním stavu, uvádí David Šeich, předseda Unie malých a středních podniků ČR.

Vláda také odložila projednávání rozpočtu České republiky pro rok 2010, a to do středy 9. září. Vláda totiž chce předložit legislativní opatření, jejichž schválení by udrželo schodek rozpočtu maximálně na 230 miliardách korun. Legislativní balíček by se měl před Poslaneckou sněmovnu dostat ještě do konce října.

exPRESS - Koleje 01
Ekonomická recese

Ekologickému zemědělství se daří i v krizi

Český trh s biopotravinami se v poslední době dynamicky vyvíjí. K ekologickému zemědělství se hlásí stále více agronomů, jejich počet již přesahuje dva a půl tisíce. Sortiment výrobků, které produkují, je tak relativně široký. Vyplývá to z informací Ministerstva zemědělství.

Slovensko hlásí pokles HDP

Statistický úřad Slovenské republiky vydal zprávu o vývoji hrubého domácího produktu (HDP) za 2. čtvrtletí 2009. V porovnání s loňským obdobím se tvorba HDP propadla o 5,3 procentních bodů (uváděno ve stálých cenách).

Mzdy reálně rostou navzdory krizi

Zaměstnanci v Česku na svých mzdách ekonomickou krizi necítí. V průměru totiž za 2. čtvrtletí 2009 v celém národním hospodářství vzrostla meziročně nominální mzda o 2,8 procentních bodů na 22 992 korun.

exPRESS - Koleje 02
Legislativa a státní správa

Víte, kdy se zaregistrovat u finančního úřadu?

Osoba, která obdrží oprávnění k podnikatelské činnosti je povinna podat do 30 dnů přihlášku k registraci u místně příslušného správce daně, u finančního úřadu. Lhůta začne běžet následující den po dni právní účinnosti povolení nebo oprávnění podnikat nebo po dni, kdy začne osoba provozovat výdělečnou činnost. Pravidla registrace daňových subjektů upravuje § 33 Zákona o správě daní a poplatků.

Datové schránky kulhají za očekáváním, které vzbuzovaly

Datové schránky neběží ani dva měsíce a celkem jich již bylo zřízeno asi 267 tisíc. Což není ani polovina z původně odhadovaných cca 600 tisíc. V počtu aktivací vedou fyzické osoby s cca 30 % aktivovaných schránek. Orgány veřejné moci jsou na necelých 3 % a třeba exekutoři jsou na ideální nule, bez jediné aktivace, komentuje dosavadní situaci datových schránek Jiří Peterka na serveru o českém internetu Lupa.cz.

Ministerstvo vnitra už má svoji datovou schránku

Svoji datovou schránku zprovoznilo Ministerstvo vnitra ČR 1. září 2009. Komunikace s tímto veřejným orgánem tak bude pro stávající uživatele jednodušší. Současně běží přechodné období, které potrvá až do 1. listopadu 2009.

Anketa

Je Jan Fischer dobrým premiérem?

Zákon o úrazovém pojištění až v roce 2013

Zákonné pojištění odpovědnosti zaměstnavatele za škodu při pracovním úrazu nebo nemoci z povolání bylo zavedeno v roce 1993. Stávající systém zákonného pojištění měl fungovat jen do konce tohoto roku. S účinností od 1. ledna 2010 měl vstoupit v platnost Zákon č. 266/2006 Sb., o úrazovém pojištění zaměstnanců. Zákon o úrazovém pojištění byl schválen už v dubnu 2006 s účinností od roku 2008. Účinnost zákona byla však o dva roku odložena. V květnu 2009 vláda schválila návrh na další odložení platnosti zákona. Zákon o úrazovém pojištění zaměstnanců by měl vstoupit v účinnost až v lednu 2013.

exPRESS - Koleje 03
Provoz firmy

Neoprávněně uplatněná sleva je nedoplatkem pojistného

Jestliže má zaměstnanec uzavřeno více pracovních poměrů u jednoho zaměstnavatele, vyměřovací základy se sčítají. Vždy však musí alespoň jeden z nich vyhovovat podmínkám na slevu, tj. účast na nemocenském pojištění a délka trvání více než 3 kalendářní měsíce. V tomto případě se přihlíží k vyměřovacímu základu z dalšího pracovněprávního vztahu platného jen po část měsíce, pracovního vztahu ve výpovědi nebo v dohodě o rozvázání pracovního poměru.

Česko je z hlediska snadnosti podnikání až 75. na světě. Oproti loňsku si navíc pohoršilo

Světová obchodní banka publikovala letošní vydání tradičního materiálu Doing Business, který zkoumá podmínky pro podnikání ve 181 světových ekonomikách. V žebříčku zemí, řazených podle snadnosti podnikání, se Česká republika letos ocitla na 75. příčce. Oproti loňskému roku si tak pohoršila o 10 míst, loni totiž byla 65.

Opakované krátkodobé zaměstnání podléhá odvodům 

Jestliže mezi jednotlivými pracovními poměry neuplynula doba alespoň 6 měsíců od zaměstnání, které nezaložilo účast na pojištění, protože nemělo trvat a ani netrvalo déle než 14 kalendářních dnů, přitom však sjednaný příjem činil alespoň 2000 Kč, jedná se o opakované krátkodobé zaměstnání s odvodem pojistného. Posuzují se jen sjednané pracovní poměry nebo opakované dohody o pracovní činnosti. Nepřihlíží k případným dohodám o provedení práce.

Letecké společnosti reagují na pád SkyEurope

Letecká společnost SkyEurope ohlásila přes noc krach. Podle Tomio Okamury, viceprezidenta a mluvčího Asociace českých cestovních kanceláří a agentur, je koncem společnosti postiženo na 10 tisíc českých klientů, kteří navíc nemají právní nárok na vrácení peněz. Letecké společnosti nejsou pojištěny proti úpadku, lidé tak nemají v případě krachu žádný zákonný nárok na vrácení již zaplacených letenek, informuje Okamura. Jedinou možností je řešit pohledávku v rámci případného konkurzního řízení.

MM červen tip 1

Průzkum na trhu práce: Generační rozdíly podněcují produktivitu

Z mezinárodního průzkumu na trhu práce, který provedla společnost Kelly Service, vyplynulo, že různé generace preferují odlišný způsob komunikace a odměňování na pracovišti. Společnost hledala odpovědi u tří věkových skupin – u Generace Y (18 – 29 let), Generace X (30 – 47 let) a u tzv. Babyboomers (48 – 65 let).

Má zaměstnanec nárok na informace o podniku?

Zaměstnavatel se může domnívat, že informace, které chtějí zaměstnanci znát, jsou důvěrné. Důvěrné informace jsou ale pouze ty, které mohou ohrozit nebo poškodit podnik. Zákoník práce v § 279 přesně definuje, které informace je zaměstnavatel zaměstnancům povinen poskytnout. Na druhé straně, zaměstnanci mají povinnost zachovávat mlčenlivost, tak aby nedošlo k prozrazení utajovaných informací nebo k porušení zájmů zaměstnavatele.

Následujte nás

Jste uživateli sociální sítě Facebook.com či mikroblogovacího systému Twitter.com? Přidejte si nás. Získáte tak exkluzivní informace s předstihem. Prostřednictvím obou služeb zároveň pravidelně vyzýváme čtenáře ke spolupráci na redakčním obsahu, staňte se jedním z nich.

Facebook - follow us

Twitter - follow us
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).