Hlavní navigace

exPRESS: Využijte zrychlené odpisy, termín pro ně vyprší už na konci června

14. 5. 2010
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Až do konce června můžete pořídit majetek, na který lze uplatnit tzv. zrychlené odpisy. Podnikatelé mají o této možnosti stále nízké povědomí a termín jim přitom už za chvíli vyprší.

Na konci června končí zrychlené odpisy »

Do 30. června mají podnikatelé možnost využít tzv. zrychlených odpisů. Vyplývá to z novely zákona o daních z příjmů, která tuto možnost vloni zavedla. Rychleji, a to až o polovinu běžné doby, lze odepsat nově pořízený majetek zařazený do první a druhé odpisové skupiny. Ovšem jen při dodržení stanovených pravidel.

Mimořádné odpisy se týkají pouze nově pořízeného hmotného majetku v období od 1. 1. 2009 do 30. 6. 2010 zařazeného v první nebo druhé odpisové skupině. Majetek nově pořízený, znamená v tomto období skutečně zakoupený. Nejedná se o situaci, kdy podnikatel zakoupil zařízení například v prosinci 2008 a uvedl do provozu až v lednu 2009. Takové zařízení lze bez problému zahrnout do rovnoměrných nebo do zrychlených odpisů, ovšem základní podmínka, a to pořízení po 1. 1. 2009, nebude pro případné mimořádné odpisy splněna. Mezi majetek nově pořízený se naopak řadí i majetek pořízený vlastní činností. V každém případě ale musí být poplatník jeho prvním vlastníkem.

exPRESS - Koleje 01
Finance

Inflace stoupá vzhůru, zatím pomalu

Inflace v dubnu se nepatrně zvýšila. Meziměsíčně spotřebitelské ceny vzrostly o 0,3 %. Je to pomalejší růst, než odhadovali analytici. Inflační tlaky v české ekonomice jsou v současnosti nízké. Spotřebitelská inflace se v dubnu nadále pohybovala nejen pod inflačním cílem ČNB, komentoval aktuální data Kamil Janáček, analytik Komerční banky.

Po krizi začíná růst počet zahraničních turistů

První čtvrtletí přineslo pozitivní zprávy, které se týkají počtu zahraničních turistů. Oproti roku 2009 se jejich počet navýšil o 2,8 procenta. Jde vůbec o první zvýšení od chvíle, kdy množství návštěvníků začala ovlivňovat celosvětová krize.

Skupině ČEZ klesl čistý zisk o 10 procent

Energetický gigant ČEZ pocítil dopady finanční krize. V prvním čtvrtletí letošního roku se mu meziročně snížil čistý zisk na 17,5 miliard korun, což je o necelých 10 procent horší výsledek než v roce 2009.

T-Mobile navýšil počet zákazníků, tržby má ale nižší

Mobilní operátor T-Mobil vykázal v prvním čtvrtletí letošního roku nižší tržby. Ty byly ve výši 7,2 miliard korun, což představuje pětiprocentní pokles. Provozní zisk zůstal na srovnatelné úrovni ve výši zhruba 3,5 miliardy korun.

Společnost GE Money navýšila čistý zisk

GE Money Česká republika si vylepšila finanční výsledky za první čtvrtletí 2010. Vykázala konsolidovaný čistý zisk ve výši 1,2 miliardy korun, což představuje nárůst o 13,7 % ve srovnání se stejným obdobím předchozího rok.

exPRESS - Koleje 02
Zákony a úřady

Více formulářů pro řidiče se živnostenským listem

Profesionální řidiči, kteří pracují na živnostenský list, by se měli řídit stejně přísnými předpisy jako firmy nebo řidiči kamiónů. Řidičům ŽL by tak přibyly další administrativní povinnosti. Rozhodl o tom výbor Evropského parlamentu pro zaměstnanosti a sociální věci.

Pirátského softwaru je v Česku méně

Nelegální software je v Česku na ústupu. Navzdory globální hospodářské krizi tuzemská míra pirátství klesla o procentní bod, a to již druhým rokem.

Cloud 22 temata

exPRESS - Koleje 03
Provoz, daně

Nezaměstnanost dále klesá, bez práce je více žen

Míra registrované nezaměstnanosti překvapila. V dubnu poklesla na 9,2 % z březnových 9,7 %. Počet lidí bez práce se tak v měsíci dubnu snížil o 33 tisíc.

Asociace pojišťoven spustila povodňové mapy zdarma

Aplikaci pro identifikaci povodňových oblastí spustila na svém portálu Česká asociace pojišťoven (ČAP). Každý uživatel si tak může snadno zjistit, jak pojišťovny vyhodnocují nebezpečí výskytu povodní v konkrétní lokalitě. I když mapy existují již od loňského ledna, doposud byly zpoplatněny.

<fb:fan profile_id=„58931­199320“ stream="" connections=„18“ width=„545“></f­b:fan>
Podnikatel.cz na Facebooku

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).