Hlavní navigace

exPRESS: Pozor, nastává změna klimatu. Naštěstí ekonomického

21. 8. 2009
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Z některých zemí se již začínají šířit optimistická očekávání ohledně dalšího vývoje hospodářství. Pozitivní předpoklady má hlavně Severní Amerika a Asie. Naopak Střední a Východní Evropa vše zatím stále vidí v černých barvách.

Globální oteplování světové ekonomiky

Indikátor klimatu světového hospodářství za třetí čtvrtletí letošního roku dosáhl podruhé za sebou růstu. Tento výsledek způsobila především kladná očekávání pro příštích šest měsíců. Navíc se mírně zlepšilo též hodnocení stávající ekonomické situace, poprvé od roku 2007. Vyplývá to ze průzkumu Institutu pro hospodářský výzkum Ifo a Mezinárodní obchodní komory (ICC).

Přestože zprávy o očekávaném vývoji světového hospodářského klimatu vyznívají stále pozitivněji, současná ekonomická situace je hodnocena ve všech hlavních regionech světa jako naprosto nepříznivá, říká předseda Mezinárodní obchodní komory v ČR Jaromír Drábek.

exPRESS - Koleje 01
Ekonomická recese

Pojišťovna vyplatí klientům zkrachovalé Tomi Tour všechny peníze, může to ale trvat půl roku

Union pojišťovna dnes potvrdila, že klientům zkrachovalé cestovní kanceláře Tomi Tour vyplatí 100 % peněz za neuskutečněné zájezdy. Lhůta pro celkové vyplacení požadované částky však může dosáhnout až šesti měsíců.

Manažeři kvůli recesi míří častěji za odreagováním do kláštera

Řada manažerů řeší během ekonomické krize napětí z práce netradičním odreagováním v klášterech. Kláštery jako klidné a duchovní místo poskytují prostor pro získání ztracení síly, odbourání stresu, odpočinek a meditaci.

Společnost Air France už nestojí o ČSA, odstoupila ze soutěže

Společnost Air France-KLM se odhlásila z tendru na České aerolinie. Dnes tento svůj krok firma oznámila. Důvodem odstoupení ze soutěže jsou nepříznivé dopady ekonomické situace na leteckou přepravu. Ministerstvo financí ČR uvedlo, že v privatizaci hodlá pokračovat.

Firma AQ Okna je v konkursu

Na majetek společnosti AQ Okna byl s účinností dne 11. srpna prohlášen konkurs a bylo rozhodnuto o jejím úpadku. Na skutečnost, že je firma v insolvenčním řízení, upozornila ČTK. Společnost je propojená s Orco Group.

exPRESS - Koleje 02
Legislativa a státní správa

Vláda projednala černé listiny firem, které by neměly přístup k veřejným zakázkám

Vláda na pondělní své schůzi projednala mimo jiné poslanecký návrh novely zákona o veřejných zakázkách. Jeho součástí je vznik tzv. černých listin. Na ty by se dostaly firmy, které by při ucházení se o veřejné zakázky uvedly nepravdivé informace, případně se dokonce dopouštěly korupčního jednání.

Změna MF ČR: Také při refinancování hypotéky lze snížit základ daně

Také v případě refinancování hypotéky jde odečítat od základu daně úroky. Vyplývá to z pokynu ministerstva financí, který ministerstvo uveřejnilo v úterý. Podle tohoto pokynu bude možné odečítat si úroky bez ohledu na počet refinancování hypotéky

exPRESS - Koleje 03
Provoz firmy

Víte, jak snížit svůj základ daně? Vyjeďte si na služební cestu

Podle Zákona o daních z příjmů patří mezi výdaje vynaložené na dosažení, zajištění a udržení příjmů náklady na pracovní cesty včetně výdajů na pracovní cestu spolupracujících osob. Mezi výdaje na pracovní cesty lze zahrnout výdaje na ubytování a dopravu hromadnými dopravními prostředky, na pohonné hmoty spotřebované silničním motorovým vozidlem, které je v obchodním majetku podniku nebo v nájmu a další nezbytné výdaje spojené s pracovní cestou jako je parkovné, úhrada za použití internetu a další služby.

Content 22 tip novy

Čtvrtina provozovatelů hotelů a ubytoven porušuje zákon

Takřka čtvrtina provozovatelů hotelů, hostelů a ubytoven porušuje zákon. Vyplynulo to z kontrolní akce České obchodní inspekce (ČOI), která proběhla během 2. čtvrtletí tohoto roku.

HK ČR: Jednotné inkasní místo by pomohlo podnikatelům i státu

Od roku 2014 by mohlo začít fungovat jednotné inkasní místo, ve kterém by lidé platili daně, cla a nemocenské, důchodové a zdravotní pojištění. Podnikatelé oživení debaty o jednotném inkasním místě jednoznačně podporují, jelikož by nejen jim zjednodušilo a snížilo administrativu.

Následujte nás

Jste uživateli sociální sítě Facebook.com či mikroblogovacího systému Twitter.com? Přidejte si nás. Získáte tak exkluzivní informace s předstihem. Prostřednictvím obou služeb zároveň pravidelně vyzýváme čtenáře ke spolupráci na redakčním obsahu, staňte se jedním z nich.

Facebook - follow us

Twitter - follow us

Anketa

Kdo podle vás může za současnou finanční krizi?

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).