Hlavní navigace

exPRESS: Vyšší výdajové paušály realitou, ušetří nejvíce OSVČ a živnostníci

2. 10. 2009
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
OSVČ a živnostníci podstatně ušetří. Ti, kteří využívají možnosti výdajových paušálů, zaplatí na daních méně. Nabyla účinnosti novela zákona, která zavádí paušály podstatně vyšší.

Zvýšením výdajových paušálů živnostníci ušetří »

Podnikatelé, kteří využívají tzv. výdajové paušály se mohou radovat. Od 1. října 2009 totiž nabývá na účinnosti novela zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, která zvyšuje jejich limit. Živnostníci si tak místo evidovaných výdajů ze svých příjmů a pohledávek odečtou procentuální podíl vyšší než doposud.

Konkrétně u řemeslníků a zemědělců se výdajový paušál zvyšuje o dvacet procentních bodů na osmdesát procent. Ostatní živnosti si odečtou šedesát procent. U příjmu z nájemného se limit nemění – zůstává na třiceti procentech. Podle analýz Hospodářské komory by na tomto opatření mohli nejvíce vydělat drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné. Vyšší limity jim totiž snižují daňovou i administrativní zátěž a snižují riziko daňových úniků. Nesouhlasné stanovisko však zastává ministr financí Eduard Janota, který podle ČTK tvrdí, že státní pokladna tímto přijde o více než dvě miliardy korun.

exPRESS - Koleje 01
Finanční krize

MFČR: Česká ekonomika klesna v příštím roce o půl procenta

Ani příští rok nebude mít česká ekonomika na růžích ustláno. Ministerstvo financí zhoršilo výhledy ekonomiky pro rok 2010. Počítá s poklesem o půl procenta. Původní odhady mluvily o poklesu 0,3 procenta. Nový odhad souvisí se schváleným rozpočtem, který posvětila na svém jednání vláda.

Roste počet lidí na volné noze

Počet osob samostatně výdělečně činných se oproti roku 2008 zvýšil. Jak vyplývá z evidence České správy sociálního zabezpečení, k poslední srpnu bylo na volné noze o 24,5 tisíce lidí více. Zatímco k 31. srpnu 2008 bylo 936 157 osob samostatně výdělečně činných (OSVČ), letos ve stejném období jich bylo o 2,5 % více – celkem 960 725. Pojistné na nemocenské pojištění, které je dobrovolné, si platilo 137 276 OSVČ.

exPRESS - Koleje 02
Legislativa a státní správa

Vláda odklepla návrh rozpočtu se schodkem necelých 163 miliard korun

Vláda posvětila úsporné legislativní změny, které stlačí návrh rozpočtu pro příští rok na 162,7 miliard korun. Informaci potvrdil premiér Jan Fischer.

Schodek státu se na konci září prohloubil na více než 87 miliard korun

Státní pokladna je v minusu. Na konci září se schodek státního rozpočtu dostal na 87,3 miliardy korun. To je ale hluboce pod výší deficitu pro celý letošní rok, kde se počítalo s maximálním deficitem 38,3 miliardy korun. Stát přitom hospodaří oproti předchozímu roku podstatně hůře. Ke konci září byl v loňském roce v přebytku 10,5 miliardy korun. Nová čísla hospodaření státu zveřejnilo ministerstvo financí.

O vrácení DPH bude možné žádat už jen elektronicky 

O vrácení daně z přidaného hodnoty (DPH) budou podnikatelé moci žádat už jen elektronicky. Poslanci v prvním čtení schválili příslušnou vládní novelu zákona, která nový systém vycházející z požadavku Evropské unie, zavádí.

exPRESS - Koleje 03
Provoz firmy

BSA obešle 20 tisíc firem, aby udaly svou konkurenci kvůli nelegálnímu softwaru

Protipirátská organizace BSA obešle v říjnu 20 tisíc malých a středních firem. Bude je vyzývat k tomu, aby udaly svou konkurenci kvůli užívání nelegálního softwaru. Nová kampaň BSA ponese motto: „Pokud víte o nelegálním softwaru u konkurence, oznamte to!”.

školení červen 22 - tip do článku

V USA dostávájí udavači nelegálního softwaru až milion dolarů

Ve Spojených státech běží kontroverzní kampaň Business Software Allinace (BSA), která nabízí udavačům nelegálního softwaru až milion dolarů. To, že BSA nabízí v USA odměnu, která vede k odhalení a prokázání pirátství, mohu potvrdit, řekl business serveru Podnikatel.cz Jiří Hlaváč, mluvčí českého zastoupení BSA.

V krajských městech startuje kampaň, která upozorní podnikatele na mimosoudní řešení sporů v zahraničí

Neformální systém právní pomoci SOLVIT spustí ve vybraných krajských městech reklamní kampaň, která seznámí podnikatele s možností mimosoudního řešení sporů v zahraničí. Desítky reklamních nosičů budou k vidění od 1. října v Brně, Plzni, Hradci Králové, Ostravě a Olomouci.

<fb:fan profile_id=„58931­199320“ stream="" connections=„18“ width=„545“></f­b:fan>
Podnikatel.cz na Facebooku

Anketa

Kdo podle vás může za současnou finanční krizi?

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).