Hlavní navigace

FAO: Ceny potravin neklesnou

12. 4. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Ceny potravin, které v posledních měsících vylétly po celém světě nahoru, zůstanou i nadále vysoké. Nezmění to ani skutečnost, že letošní celosvětová sklizeň bude opět rekordní. Prohlásil to šéf Organizace spojených národů pro výživu a zemědělství (FAO) Jacques Diouf.

Ceny obilnin a poté chleba, mléka, oleje a dalších základních potravin v posledních měsících prudce vzrostly a například pšenice a rýže zdražila na zhruba dvojnásobek. Ceny potravin ve světě nyní rostou kvůli nárůstu poptávky po kvalitnější výživě v bohatnoucích rozvojových zemích jako Čína a Indie, kontroverzní politice podpory biopaliv, výpadkům produkce v některých zemích a spekulacím na komoditních trzích. Všechny známky ukazují na to, že to není krátkodobá záležitost, řekl Diouf o nynějších vysokých cenách potravin. Pro lidi v bohatých zemích, jejichž výdaje na výživu se pohybují mezi deseti až 20 procenty příjmů, to znamená nepříjemně vyšší ceny v obchodech; pro obyvatele chudých zemí, kteří dávají až 80 procent příjmů za potraviny, to však může být přímé existenční ohrožení.

Zpráva FAO však předpokládá, že vysoká produkce rýže a pšenice by mohla napjatou globální situaci alespoň zčásti zmírnit. Loňská sklizeň obilí přitom byla rekordní a letos FAO čeká další vzestup o 2,6 procenta na 2,16 miliardy tun.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).