Hlavní navigace

Finanční úřady otestují platbu kartou, fungovat bude jako v e-shopech

16. 10. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed
Už i finanční úřady chtějí vkročit do 21. století. Od příštího roku umožní v testovacím režimu platit daně bezhotovostně, tedy prostřednictvím karet.

Na finanční úřady už nebudeme muset nosit vysokou finanční hotovost. Od začátku příštího roku se totiž berňáky připojí k síti institucí, které umožňují platit platební kartou. Zpočátku se ale tato možnost bude pouze testovat. Novinku budou zkoušet od 1. ledna 2015 nejvýše tři úřady. V červenci pak stát fungování systému vyhodnotí, uvedla pro Mladou frontu Dnes náměstkyně ministra financí Simona Hornochová. Má jít o tři velmi vytížené pobočky. O které se jedná, to ministerstvo zatím nezveřejnilo.Platba kartou bude umožněna dvojím způsobem. Půjde jí zaplatit v kiosku přímo na příslušném finančním úřadě. 

Ilustrační obrázek.
Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed

Ilustrační obrázek.

Druhou možností pak bude využití bezkontaktní platby na internetu. Platební brána pro tyto účely bude dostupná na internetových stránkách Finanční zprávy v aplikaci „elektronická podání. I v tomto případě půjde o testovací provoz, uvedla pro server Podnikatel.ccz Petra Petlachová, mluvčí generálního finančního ředitelství. Výše platby přes kartu nebude ze strany finančního úřadu nijak limitována. Meze tedy může stanovit jen příslušná banka, která klientovi kartu vydala. 

 Platby kartou znamenají výhodu jak pro plátce daně, tak pro pokladníky na finančních úřadech. Loni jsme na daních v hotovosti odvedli bezmála 6 miliard korun. Díky bezhotovostnímu platebnímu styku by měla úředníkům ubýt práce a plátci se na úřadech nezdrží, nebo aspoň o něco kratší dobu. Především ale nebudeme muset nosit po kapsách vysoké obnosy. 

Dále čtěte: Češi se už nebojí v obchodech platit kartou, na internetu ale mají stále obavy a Dýško placené kartou přijde restauraci pěkně draho

Daň zaplacená prostřednictvím karty musí být státu odvedena do posledního haléře. Poplatek za službu tak firmy poskytující platební služby dostanou přímo od státu, respektive od ministerstva financí.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).