Hlavní navigace

Firemní vůz na úvěr nebo leasing? Obojí se může vyplatit

18. 2. 2015
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed
Podnikatelský úvěr, finanční či snad operativní leasing? Při koupi nového vozu nebo jiného technického vybavení je potřeba počítat. Každý produkt má jiná plus.

Úvěrové a leasingové společnosti hodnotí rok 2014 jako velmi dobrý. Zájem o jejich produkty se zvýšil o bezmála 10 % a klienti s nimi podepsali smlouvy v hodnotě 135,3 miliardy korun. Z toho přes 98 miliard bylo použito k financování firemních investic a provozu. Nejčastěji firmy nebo podnikatelé investují do aut, největší objemy pak vykázaly osobní a užitkové vozy. Na druhém místě jsou obráběcí a zemědělské stroje a za nimi následují nákladní auta. Poskytnuté finanční prostředky výrazně přispěly k loňskému oživení ekonomiky. Zejména malým a středním firmám umožnily realizaci jejich ambicióznějších plánů, říká Jiřina Tapšíková, předsedkyně představenstva České leasingové a finanční asociace, která sdružuje 45 tuzemských poskytovatelů leasingu, podnikatelských i spotřebitelských úvěrů a factoringu.

Objem leasingových kontraktů, který v době recese naopak výrazně klesal, loni meziročně vzrostl o 17,1 % (měřeno výsledky patnácti největších firem) na 42,13 miliardy korun. Podíly finančního a operativního leasingu na celkovém leasingovém trhu v podnikatelské sféře zůstaly stejné jako v roce 2013. Na finanční leasing připadlo 56,3 %, na operativní 43,7 %. Podobně jako leasing určený firemní klientele loni rostly i podnikatelské úvěry. Poskytnuto bylo 40,03 miliardy korun, což značí meziroční růst o 15,7 %. A růstový rok má za sebou i factoring. Hodnota pohledávek postoupených v rámci factoringu se meziročně zvýšila o 13,2 % na 155,12 miliardy korun.

Statistická data ukazují, že podnikatelé mají co do vybavení dobře našlápnuto. Chcete-li patřit mezi ně a právě zvažujete například nákup firemního vozu, rozmyslete si, jak ho budete financovat. Hotovost není nutná a dokonce se ani dvakrát nedoporučuje. Proč se zbytečně připravovat o hotovost, když je možné vůz pořídit na splátky a kasu využít jinak?

Psali jsme: Kdo není vidět, jako by nebyl. Vyzkoušejte polepy firemních vozů

Každé řešení musí být vytvořeno na míru

Ilustrační obrázek.
Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed

Ilustrační obrázek.

Podnikatel má dnes v zásadě tři možnosti financování. Říci, který z nich je nejvýhodnější, není samozřejmě bez jasně stanovených parametrů možné. Z kalkulací obvykle lépe vychází podnikatelský úvěr, ale finanční leasing své vyšší splátky vyváží vícero doprovodnými službami. V nabídce bývá servis vozidel, výměna pneumatik, vedení knihy jízd a tak dále. Rozhodnutí, jaký produkt zvolit, by proto měla předcházet pečlivá rozvaha. Klient si musí stanovit své preference z hlediska účetního především to, chce-li automobily vlastnit a postupně odepisovat, anebo jestli upřednostní model, kdy bude využívat vozidla vlastněná pronajímatelem. Důležité také je, jestli od spolupráce s leasingovou či úvěrovou firmou očekává pouze profinancování automobilu, anebo požaduje i doplňkový servis. V prvním případě se bude rozhodovat mezi finančním leasingem nebo podnikatelským úvěrem, ve druhém bude zcela jistě uvažovat o operativním leasingu, uvádí Pavel Hálek, mluvčí České leasingové a finanční asociace.

Produkty vhodné pro financování firemních aut

Finanční leasing – dlouhodobý pronájem, při němž zákazník získává právo užívat vůz, který je po dobu kontraktu v majetku pronajímatele. Cílem je převod pronajatého vozu do majetku zákazníka po uhrazení všech jeho závazků.

Podnikatelský úvěr – z pohledu čistě uživatelského jde v podstatě o shodný nástroj jako finanční leasing, hlavní rozdíl spočívá v tom, že v případě úvěru se klient stává majitelem vozu ihned po podpisu smlouvy.

Operativní leasing – zákazník automobil využívá po dobu smlouvy a pak jej vrací pronajímateli, ve splátkách si navíc může předplácet řadu služeb, které souvisejí s užíváním vozu, z ceny nového auta zaplatí pouze tu část, kterou opotřebuje, a díky tomu v něm neváže kapitál.

Zpětný leasing – zákazník prodává vlastní automobily leasingové společnosti za předem dohodnutou cenu, leasingová firma mu je vzápětí pronajme, klient tak okamžitě získá potřebnou hotovost a zároveň může využívat všech výhod leasingu.

Mohlo by vás zajímat: Pětina firemních aut je zneužívána. Můžete šmírovat své zaměstnance? A jak?

Podnikatelský úvěr a finanční leasing mají na českém trhu prakticky rovnocenné postavení a leasingové společnosti standardně nabízí oba produkty. Jak vyplývá z výše uvedené charakteristiky produktů, základní rozdíl je v tom, že zatímco v případě úvěru se podnikatel stane majitelem vozu ihned po podepsání smlouvy, u leasingu je to až po doplacení poslední splátky. Z praktického hlediska toto ale nehraje žádnou roli. Prolínáním finančního leasingu a podnikatelského úvěru je náš trh velmi specifický. Důvodem je navázání minimální délky finančního leasingu na dobu odpisování financované komodity. U osobních automobilů je tato hranice 54 měsíců, což ho v konkurenci podnikatelského úvěru, který takto limitován není, v některých případech diskvalifikuje. Finanční leasing proto volí ti klienti, pro které délka smlouvy nepředstavuje zásadní problém, vysvětluje Pavel Hálek. Ti, co upřednostňují rychlejší průběh kontraktu, raději zvolí úvěr. Z toho důvodu se finanční leasing například více prosazuje při pořizování nákladních vozů, jejichž životnost a využitelnost v rámci firmy je delší než u osobních automobilů.

Někteří namítají, že leasing je oproti úvěru znevýhodněn tím, že je u něj nutná havarijní pojistka. Tím se měsíční splátky samozřejmě zvýší. Na druhou stranu, havarijní pojištění není od věci ani v případě, že si firma auto pořídí na úvěr nebo za něj zaplatí v hotovosti. 

A rozdíly z hlediska účetního? V případě operativního leasingu jde o pronájem. Odepisuje se tedy pouze akontace, protože splátky jdou rovnou do nákladů. A navíc, leasing nezvyšuje zadlužení firmy, což se o úvěru říci nedá. Podnikatelský úvěr patří v účetnictví do kategorie cizí zdroje a zhoršuje tím pozici firmy. Přesto má úvěr své výhody. Kromě toho, že se dá okamžitě odepisovat, je tu i fakt, že se dají jako daňově uznatelné náklady uplatnit úroky z úvěru.

Hodně lidí pak volí takzvaný operativní leasing. V oblasti financování osobních a užitkových aut i nákladních vozů mu loni náležel zhruba třetinový podíl. Většina odborníků se navíc shoduje, že právě operativní leasing bude postupně svou pozici posilovat. V České republice totiž ještě zdaleka nedosahuje takové penetrace jako ve většině západních ekonomik, komentuje Jiřina Tapšíková, předsedkyně představenstva České leasingové a finanční asociace. Velký růstový potenciál má tento produkt právě ve sféře malých a středních firem.

 

Potřebujete radu od odborníka? Využijte našich odborných poraden.

Dobrou zprávou je, že uzavření smlouvy dnes žádná ze zavedených leasingových či úvěrových společností nezpoplatňuje. V zásadě lze tedy říci, že zájemce o financování firemního auta žádnou hotovost nepotřebuje. Na trhu jsou běžné podnikatelské úvěry i finanční leasing s nulovou akontací. U operativního leasingu pak akontace odpadá ze samé podstaty produktu, protože ten je založen na dlouhodobém pronájmu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).