Hlavní navigace

Firma na klíč? Prostor pro velké změny

30. 8. 2007
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Pokud přemýšlíte o firmě na klíč, je nejvyšší čas si dobře rozmyslet, jak odkupovanou společnost změnit tak, aby odpovídala přesně vašim požadavkům. Hned od začátku totiž můžete snadno změnit například i název firmy nebo předmět podnikání.

Název společnosti

V případě, že má v rámci koupě firmy na klíč dojít ke změně názvu (obchodní firmy), musí klient podobně jako v případě založení nové firmy pečlivě zvážit, zda stejný nebo podobný název již neužívá jiná společnost. V České republice přitom platí, že rejstříkové soudy jsou ve věci možné klamavosti a zaměnitelnosti velmi pozorné a striktní.

Sídlo společnosti

Podnikatel se může rozhodnout, jestli v rámci odkupu firmy na klíč změní její sídlo anebo jej ponechá na dosavadní adrese. Ve většině případů nabízí společnosti specializované na prodej ready-made firem i možnost ponechání sídla na původní adrese a doprovodných služeb s tím souvisejících (přebírání a správa pošty, zajištění kontaktu s veřejností apod.).

Předmět podnikání

V tomto případě se jedná spíše o české a slovenské specifikum: v závislosti na tom, čím se má odkoupená firma zabývat, se rozšíří její předmět podnikání o příslušné živnosti. Ohlášení nových živností a vyzvednutí příslušných živnostenských listů patří mezi standardní doprovodné služby společností, které se prodejem firem na klíč zabývají.

Osoby v orgánech společnosti

Podstatnou změnou, ke které v rámci prodeje ready-made firmy dochází, je odvolání dosavadních členů statutárních orgánů (jednatelé, představenstvo) a dozorčích orgánů (dozorčí rada) a jmenování nových osob dodaných klientem. Nově jmenované osoby nemusí být pro tento účel osobně přítomny, ale klient musí znát jejich osobní údaje – jména a příjmení, rodná čísla a trvalá bydliště.

Firmy na klíč jsou hitem dnešní uspěchané doby a elegantní alternativou ke zdlouhavé registraci nové společnosti. Úspěch ready-made firem v České republice je jen logickým důsledkem stále přetrvávající byrokracie a zákonných předpisů komplikujících podnikání v tuzemsku. I zde ovšem platí, že tak jako je potřeba si pro právní poradenství vybrat dobrého právníka, pro koupi firmy na klíč je třeba oslovit spolehlivou a důvěryhodnou společnost, která je schopná za klienta bezchybně vyřídit všechny potřebné náležitosti – od vyřízení živnostenských oprávnění po zápis všech uskutečněných změn v prodávané společnosti do obchodního rejstříku.

David Vidomus, Společnosti Online, s.r.o.

Anketa

Co vám říká pojem ready-made firmy?

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).