Hlavní navigace

exPRESS: Firmy masově krachují, může za to krize?

17. 7. 2009
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Počet insolvenčních návrhů roste. Celkem bylo podáno za první pololetí o 60 % návrhů více než vloni. Největší nárůst byl přitom u právnických firem, naopak klesá počet bankrotů u podnikatelů fyzických osob.

Počet firemních bankrotů roste, nejkritičtějším měsícem byl červen »

První pololetí letošního roku bylo pro firmy krizové. Bylo podáno celkem 4021 insolvenčních návrhů, tedy o necelých 60 % více, než ve stejném období loňského roku. Červnové údaje portálu Cribis.cz, který sleduje hospodaření firem, serveru Podnikatel.cz to tak dnes potvrdila společnost Creditreform, která je jednou z předních společností, která poskytuje hospodářské informace.

Podle ní zažil insolvenční rejstřík největší nápor v červnu, kdy bylo podáno celkem 891 návrhů, což je za jeden kalendářní měsíc nejvíce návrhů v historii insolvenčního rejstříku. Nejmarkantnější je podle Creditreform nárůst počtu insolvenčních návrhů právnických osob (PO) a to o 87 %. Vzestupnou tendenci bankrotů u právnických osob ostatně potvrdila společnost CCB, která provozuje systém Cribis.cz. Podle ní ale klesá podíl bankrotů u podnikatelů fyzických osob.

exPRESS - Koleje 01
Finanční krize

Propad průmyslové výroby se neprohloubil, zůstal na 22 %

Propad průmyslové výroby zůstává na svých číslech. Potvrzují to čerstvé údaje z Českého statistického úřadu, podle kterého se průmyslová výroba zastavila v květnu na dubnových 22 %. K poklesu nejvíce přispěla výroba strojů a zařízení.

Maloobchod v květnu mírně poklesl

Maloobchodní tržby v květnu opět mírně klesly. Meziroční propad činí 7,5 %, po očištění pak 5,3 %. Oproti měsíci dubnu se pak tržby v maloobchodě snížily o 2,1 %. Největší propad zaznamenalo odvětví automobilů, kde tržby klesly o 14,6 %.

IT firmy očekávají zisky stejné, nebo vyšší, než měly v roce 2008

Více než polovina IT firem působících v České republice letos očekává navzdory ekonomické recesi vyšší nebo stejné zisky jako v roce 2008. Vyplývá to z bleskového průzkumu agentury CzechInvest a Czech ICT Alliance v rámci konference „Sektor IT v krizi a jeho rozvoj po krizi“.

exPRESS - Koleje 02
Legislativa a státní správa

Kapsch zaplatí státu za nedodělky na mýtném systému 171 milionů korun

Vláda rozhodla o pokutě pro společnost Kapsch. Ministři odsouhlasili, že vady a nedodělky na mýtném systému budou společnost stát 171 milionů korun. Padesát milionů korun získá stát jako slevu z konečné ceny díla, zbylé peníze zaplatí Kapsch jako smluvní penále.

Zfalšovaný dopis žádá po ministerstvu financí 6 miliard korun

Ministerstvo financí podalo trestní oznámení pro podezření ze spáchání trestného činu podvodu. Příčinou se stala zfalšovaná žádost potvrzující připravenost ministerstva skoupit směnky bývalé IPB v celkové výši přesahující 6 miliard korun.

exPRESS - Koleje 03
Provoz firmy

Od příštího roku se o vrácení DPH bude žádat jen elektronicky

Už jen pouze elektronicky bude podnikatel od příštího roku žádat o vrácení daně z přidané hodnoty (DPH). Vyplývá to z vlády schválené novely, kterou se mění zákon o DPH a také o spotřební dani. Novela zároveň zavádí, že průvodní doklady zboží podléhající spotřební dani by měly pouze elektronické. Platit by měla začít od ledna 2010, respektive do dubna.

MM_socky3

Na slevy na sociálním pojištění nebudou mít nárok firmy v likvidaci a konkurzu

Na slevy na sociální pojištění nedosáhnou všichni zaměstnavatelé. Týká se to i těch, kteří budou v konkurzu nebo likvidaci. Slevy na sociální pojištění zavádí novela zákona zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení, jejímž cílem je zlevnit náklady na pracovní sílu u zaměstnanců s nižšími a průměrnými příjmy, a tím přispět k udržení zaměstnanosti. Platit začíná od 1. srpna. Slevy poběží až do konce roku 2010.

Investice do nemovitostí by měly opět narůstat

Přímé investice do komerčních nemovitostí v Evropě se v první polovině roku 2009 udržely na 24 miliardách EUR, což činí zhruba 40% pokles oproti druhé polovině roku 2008. Vyplývá to z průzkumu společnosti Jones Lang LaSalle.

Následujte nás

Jste uživateli sociální sítě Facebook.com či mikroblogovacího systému Twitter.com? Přidejte si nás. Získáte tak exkluzivní informace s předstihem. Prostřednictvím obou služeb zároveň pravidelně vyzýváme čtenáře ke spolupráci na redakčním obsahu, staňte se jedním z nich.

Facebook - follow us

Twitter - follow us

Kdo podle vás může za současnou finanční krizi?

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).