Hlavní navigace

exPRESS: Firmy masově krachují, může za to krize?

17. 7. 2009
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Počet insolvenčních návrhů roste. Celkem bylo podáno za první pololetí o 60 % návrhů více než vloni. Největší nárůst byl přitom u právnických firem, naopak klesá počet bankrotů u podnikatelů fyzických osob.

Počet firemních bankrotů roste, nejkritičtějším měsícem byl červen »

První pololetí letošního roku bylo pro firmy krizové. Bylo podáno celkem 4021 insolvenčních návrhů, tedy o necelých 60 % více, než ve stejném období loňského roku. Červnové údaje portálu Cribis.cz, který sleduje hospodaření firem, serveru Podnikatel.cz to tak dnes potvrdila společnost Creditreform, která je jednou z předních společností, která poskytuje hospodářské informace.

Podle ní zažil insolvenční rejstřík největší nápor v červnu, kdy bylo podáno celkem 891 návrhů, což je za jeden kalendářní měsíc nejvíce návrhů v historii insolvenčního rejstříku. Nejmarkantnější je podle Creditreform nárůst počtu insolvenčních návrhů právnických osob (PO) a to o 87 %. Vzestupnou tendenci bankrotů u právnických osob ostatně potvrdila společnost CCB, která provozuje systém Cribis.cz. Podle ní ale klesá podíl bankrotů u podnikatelů fyzických osob.

exPRESS - Koleje 01
Finanční krize

Propad průmyslové výroby se neprohloubil, zůstal na 22 %

Propad průmyslové výroby zůstává na svých číslech. Potvrzují to čerstvé údaje z Českého statistického úřadu, podle kterého se průmyslová výroba zastavila v květnu na dubnových 22 %. K poklesu nejvíce přispěla výroba strojů a zařízení.

Maloobchod v květnu mírně poklesl

Maloobchodní tržby v květnu opět mírně klesly. Meziroční propad činí 7,5 %, po očištění pak 5,3 %. Oproti měsíci dubnu se pak tržby v maloobchodě snížily o 2,1 %. Největší propad zaznamenalo odvětví automobilů, kde tržby klesly o 14,6 %.

IT firmy očekávají zisky stejné, nebo vyšší, než měly v roce 2008

Více než polovina IT firem působících v České republice letos očekává navzdory ekonomické recesi vyšší nebo stejné zisky jako v roce 2008. Vyplývá to z bleskového průzkumu agentury CzechInvest a Czech ICT Alliance v rámci konference „Sektor IT v krizi a jeho rozvoj po krizi“.

exPRESS - Koleje 02
Legislativa a státní správa

Kapsch zaplatí státu za nedodělky na mýtném systému 171 milionů korun

Vláda rozhodla o pokutě pro společnost Kapsch. Ministři odsouhlasili, že vady a nedodělky na mýtném systému budou společnost stát 171 milionů korun. Padesát milionů korun získá stát jako slevu z konečné ceny díla, zbylé peníze zaplatí Kapsch jako smluvní penále.

Zfalšovaný dopis žádá po ministerstvu financí 6 miliard korun

Ministerstvo financí podalo trestní oznámení pro podezření ze spáchání trestného činu podvodu. Příčinou se stala zfalšovaná žádost potvrzující připravenost ministerstva skoupit směnky bývalé IPB v celkové výši přesahující 6 miliard korun.

exPRESS - Koleje 03
Provoz firmy

Od příštího roku se o vrácení DPH bude žádat jen elektronicky

Už jen pouze elektronicky bude podnikatel od příštího roku žádat o vrácení daně z přidané hodnoty (DPH). Vyplývá to z vlády schválené novely, kterou se mění zákon o DPH a také o spotřební dani. Novela zároveň zavádí, že průvodní doklady zboží podléhající spotřební dani by měly pouze elektronické. Platit by měla začít od ledna 2010, respektive do dubna.

Na slevy na sociálním pojištění nebudou mít nárok firmy v likvidaci a konkurzu

Na slevy na sociální pojištění nedosáhnou všichni zaměstnavatelé. Týká se to i těch, kteří budou v konkurzu nebo likvidaci. Slevy na sociální pojištění zavádí novela zákona zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení, jejímž cílem je zlevnit náklady na pracovní sílu u zaměstnanců s nižšími a průměrnými příjmy, a tím přispět k udržení zaměstnanosti. Platit začíná od 1. srpna. Slevy poběží až do konce roku 2010.

Investice do nemovitostí by měly opět narůstat

Přímé investice do komerčních nemovitostí v Evropě se v první polovině roku 2009 udržely na 24 miliardách EUR, což činí zhruba 40% pokles oproti druhé polovině roku 2008. Vyplývá to z průzkumu společnosti Jones Lang LaSalle.

Následujte nás

Jste uživateli sociální sítě Facebook.com či mikroblogovacího systému Twitter.com? Přidejte si nás. Získáte tak exkluzivní informace s předstihem. Prostřednictvím obou služeb zároveň pravidelně vyzýváme čtenáře ke spolupráci na redakčním obsahu, staňte se jedním z nich.

Facebook - follow us

Twitter - follow us

Anketa

Kdo podle vás může za současnou finanční krizi?

Autor článku

šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).