Hlavní navigace

Fondy EU jsou pro podnikatele, ale jen některé

5. 12. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Odborníci z řad státní správy a zástupců podnikatelů se 3. prosince sešli, aby prodiskutovali otázku fondů a programů EU a možnosti jejich využití podnikatelským sektorem. Účastníci pak došli k závěru, že fondy a programy EU jsou pro podnikatele, ale jen některé.

Zaznělo mnoho zajímavých příspěvků. Jiří Kohoutek, výkonný ředitel Asociace textilního, oděvního a kožedělného průmyslu zhodnotil zapojení podnikatelů do implementace i přípravy operačních programů a shrnul požadavky podnikatelů do tří bodů: zvýšení přístupu velkých podniků a zaměstnavatelských svazů k evropským dotacím, zjednodušení byrokracie a požadavek na průběžné financování.

Náměstek ministra průmyslu a obchodu Martin Tlapa se zase ve svém příspěvku věnoval Národnímu strategickému referenčnímu rámci a souvislosti s výkonností ekonomiky. Michal Koryčánek z CzechInvestu představil služby pro podnikatele. Upozornil na novou internetovou aplikaci pro podávání projektů eAccount a dosud publikované výzvy programů OPPI.

Dále účastníci probírali význam investic do vzdělávání a rozvoje lidských zdrojů a nedostatek finančních prostředků firem na systémové vzdělávání. Řešil se vztah podnikání a inovací a konkurenceschop­nosti MSP, inovační proces a především podpora inovací ze strukturálních fondů (OPPI a OPVVI).

Proběhly také tři tematické workshopy zaměřené na podnikání a inovace, vzdělávání a rozvoj lidských zdrojů a životní prostředí. V rámci workshopů se příchozí seznámili s finančními nástroji pro danou oblast, vyslechli si příklady úspěšných i neúspěšných projektů a měli možnost klást otázky zástupcům poradenských firem.

skoleni_29_6

Hlavním výsledkem setkání bylo poučení, že ne každý finanční nástroj je použitelný pro každou firmu (některé jsou omezeny třeba velikostí firmy nebo OKEČ, apod.) a že fondy a programy EU by zároveň neměly být cílem projektu firmy, nýbrž jen nástrojem k uskutečnění firemních projektů, které by se firma pokoušela i tak realizovat.

Pro rady, jak správně podat žádost o dotaci a na co si dát pozor, čtěte článek Jak být úspěšný při získávní dotace EU.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).