Hlavní navigace

Hitachi v ČR končí. Ministerstvo průmyslu chce změnu systému investičních pobídek

27. 3. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Firma Hitachi Home Electronics, výrobce plazmových televizorů, končí výrobní činnost v České republice a zavře svůj podnik v průmyslové zóně Triangle u Žatce. O práci tak asi přijde 800 zaměstnanců. Důvodem uzavření továrny se stala hospodářská krize a její dopad na poptávku po plazmových televizorech. Hitachi bude muset vrátit investiční pobídky, které firmě Česko poskytlo. Jejich hodnota dosahuje takřka 250 milionů korun.

Tato informace nepotěšila ministerstvo průmyslu a obchodu. Odchod významné společnosti ze země nemůže těšit žádného ministra průmyslu. Jsem rád, že firma Hitachi k této záležitosti přistupuje zodpovědně. Deklarovala, že co nejrychleji vrátí veškerou finanční podporu, kterou jí stát poskytl a připravila programy, které mají zaměstnancům pomoci získat nové zaměstnání, říká v reakci na ohlášený odchod společnosti Hitachi z České republiky ministr průmyslu a obchodu ČR Martin Říman.

Zároveň Říman zkritizoval systém investičních pobídek, který zavedly sociálnědemokra­tické vlády. Podle něj bylo chybou zaměření na podporu zpracovatelského průmyslu a na provozy s nízkou přidanou hodnotou. Pokud chceme být v budoucnu schopni čelit dalším hospodářským krizím, musíme se zaměřit na rozvoj vzdělanostní ekonomiky a na provozy, které generují vysokou přidanou hodnotu. V tomto duchu jsem také připravil novelu zákona o investičních pobídkách, kterou bude na své probíhající schůzi projednávat sněmovna v prvním čtení, uzavřel ministr.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).