Hlavní navigace

Hospodářská komora chce zrušit odborářům daňové výjimky a osvobození z daní

24. 9. 2019
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Hospodářská komora navrhuje zrušit zdvojení daňové výhody, které čerpají odboráři a odborové organizace. Odbory se staví proti.

Komora argumentuje tím, že jsou odboráři a odborové organizace nelogicky a ve vztahu ke všem ostatním poplatníkům nespravedlivě zvýhodněni. Podle odborářů jde o demagogii.

Zrušte zdvojení daňové výhody odborářů, žádá Hospodářská komora ČR

Hospodářská komora ČR (HK ČR) podpořila záměr ministerstva financí provést revizi daňových výjimek a navrhla, aby se jako první zrušilo zdvojení daňové výhody, které čerpají odboráři a odborové organizace. Zatímco dobrovolný nebo ze zákona povinný členský příspěvek u všech ostatních organizací v zemi, jako jsou kupř. zaměstnavatelské svazy, profesní komory architektů či advokátů nebo různé zájmové spolky, je vždy zdaněn, a to buď na straně platícího člena, anebo na straně organizace, která příspěvek přijímá, jedinou výjimkou v českém právu jsou příspěvky, které členové odborů ani odborové organizace nezdaňují, uvedl Miroslav Beneš, mluvčí HK ČR.

Podle HK ČR měla jen centrála ČMKOS (Českomoravská konfederace odborových svazů) v loňském roce výnos z členských příspěvků ve výši téměř 29 milionů korun, které nemusela nijak zdanit. Pokud by byly normálně zdaněny, musela by tak ČMKOS odvést do státního rozpočtu 5 a půl milionu korun. Samotní odboráři jsou přitom rovněž privilegovaní, na rozdíl od mnoha běžných, nikde neorganizovaných poplatníků čerpají daňové výhody, když si svůj příspěvek odečítají z daňového základu. Členské příspěvky odborům jsou totiž podle zákona o daních z příjmů až do určitého limitu odečitatelnými položkami. Každý odborář si tak v praxi snižuje základ daně až o 3000 korun ročně. Jestliže ČMKOS sdružuje 310 tisíc odborářů, jak tvrdí, pak by teoreticky státní kasu a ostatní daňové poplatníky mohli připravit každoročně až o 140 milionů korun, vypočítal Beneš.

Contente23

Zaměstnanci si úlevy zaslouží, tvrdí odbory

S návrhem HK ČR ovšem odbory nesouhlasí a považují jeho zdůvodnění za demagogii. HK ČR záměrně směšuje dohromady zdanění odborů (tj. odborových organizací a centrál daní z příjmu právnických osob) a zdanění zaměstnanců – odborářů platících základním organizacím a odborovým svazům a centrálám příspěvek na jejich činnost při obhajobě jejich pracovních a sociálních práv, komentovala pro server Podnikatel.cz Jana Kašparová, mluvčí ČMKOS.

Kašparová dále doplnila, že odborové organizace příspěvky nezdaňují stejně jako další desítky nejrůznějších organizací prosazující a hájící zájmy svých členů. U možnosti odečíst si od základu daně 3000 Kč zase Kašparová upozornila, že i v případě vyčerpání úlevy v plné výši to znamená snížení daní o 600 Kč ročně. Zaměstnanci navíc nemají podle Kašparové, na rozdíl od jiných daňových poplatníků, možnost uplatnit žádné náklady na zajištění své pracovní síly. Čeští zaměstnanci navíc platí enormně vysoké platby sociálního a zdravotního pojištění a jsou hlavními nositeli solidarity v důchodovém a zdravotním systému. Jde o velkou drzost předhazovat zaměstnancům to, že si mohou odečíst od základu daně příspěvky na odbory v situaci, kdy mají nejširší daňový základ ze všech daňových poplatníků a jsou naprostými daňovými soumary, uzavřela Kašparová.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).