Hlavní navigace

Identifikátor u účetních dokladů

21. 4. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Novelizace účetních předpisů v roce 2009 přináší především doplnění účetní teorie, která se však zásadně projeví v praxi účetních. Od roku 2009 se mění náležitosti účetních dokladů.

Účetní doklad je základním prvkem účetnictví. Doklady zachycují veškeré hospodářské operace, které se v podniku uskuteční. Náležitosti účetního dokladu jsou stanoveny v § 11 Zákona o účetnictví. A právě jednou ze zásadních změn je novelizace § 11 zákona. Nově se objevuje u účetních dokladů takzvaný identifikátor. Identifikátor umožní určit vzájemnou vazbu mezi účetním záznamem a účetním dokladem, a to včetně souvisejících skutečností. Identifikátor je povinný, pokud jsou náležitosti účetního dokladu obsaženy ve více účetních záznamech.

Identifikátor v praxi: Účetní doklad může být podložen přílohami, které nemusí být uloženy společně se samotným účetním dokladem. Takovou přílohou může být závazná objednávka, dodací list nebo obchodní smlouva. Tyto přílohy se však mohou vázat i k více účetním případům. Proto se využije identifikátoru, který zaručí nezaměnitelnou vazbu mezi daným účetním záznamem, účetním dokladem a samotnou skutečností.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).