Hlavní navigace

Tisk: Inflace poklesne nejdříve za dva měsíce

11. 8. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Růst cen je na čtyřměsíčním maximu. Tak hodnotí dnešní Hospodářské noviny inflaci za měsíc červenec, která se vyšplhala k 6,9 %. Oproti červnu se tak spotřebitelské ceny zvýšily o půl procenta. Analytici podobný trend očekávali, a proto nebyly výsledky pro ně žádným překvapení. Naopak prognózují stále negativní vývoj i pro další dva měsíce, kdy se inflace bude držet na sedmi procentech. Začít klesat by měla až poté, bude to však velmi mírný pokles.

Jak dále píšou Hospodářské noviny, k růstu cen přispělo především zdražení zemního plynu a opožděný dopad zvýšení spotřební daně na tabákové výrobky, který se postaral o zdražení cigaret. Vrcholící prázdninová sezona se podepsala i na vyšších cenách dovolených. Zlevňují naopak některé potraviny, doplňují Hospodářské noviny.

***

Ceny benzinu a nafty nadále klesají. Jak vyplývá z průzkumu agentury CCS, o kterém informuje dnešní Právo, litr Naturalu 95 se prodává v průměru za 31,66 Kč a nafta za 33,71 Kč. Podle odborníků je ještě prostor ke zlevňování a Natural by koncem prázdnin mohl být za méně než 31 korun.

Za nižší cenou stojí podle analytiků především pokles cen ropy na světových trzích, kde z červencového maxima přes 147 dolarů za barel (přibližně 159 litrů) zlevnila v pátek už na 115. Proti tomu ovšem působí oslabování české koruny vůči dolaru. Jak upřesnil pro Právo analytik Raiffeisenbank Aleš Michl, je to podle něj velmi zajímavá situace, protože letos jsme byli zvyklí na zdražující ropu a posilující korunu. Naštěstí oslabení koruny není ve srovnání se zlevňováním ropy tak výrazné. Očekávám proto, že by pohonné hmoty mohly ještě zlevnit o několik desítek haléřů, doplnil Michl.

Autor článku

šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).