Hlavní navigace

Instagram na koťátkách a miminkách neutáhnete. Úspěšný obsah musí být autentický

23. 4. 2018
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Vyplatí se Instagram všem oborům? Stojí za to investovat peníze do reklamy na této sociální síti? A vedou více Stories, nebo klasické příspěvky?

Instagram je sociální síť zaměřená na sdílení fotografií a videí. Jejími taháky jsou obory zaměřené na módu, jídlo, krásu, automobilový průmysl nebo například cestování. Tyto produkty to mají jednodušší, ale to neznamená, že by se na něm ostatním firmám nedařilo. O úspěšnosti na Instagramu a smysluplnosti jeho využití rozhoduje spíš schopnost vytvářet unikátní a zajímavý obsah než pouze líbivost sama o sobě, dodává Vítek Klement, stratég nových médií z GroupM/H1.cz. Také Katka Pavlíčková, zakladatelka a výkonná a kreativní ředitelka značky Businessgram, zdůrazňuje, že Instagram bude fungovat tehdy, když je dobrá služba nebo zboží. Tato platforma je rok od roku přátelštější i k méně „sexy“ oborům, jako je poradenství, vzdělávání nebo veřejné služby, doplňuje.

Odborník Daniel Dočekal, konzultant a publicista provozující POOH.cz, upozorňuje, že na této sociální síti bude mít problém ten, kdo nedokáže vytvořit zajímavé, lákavé a poutavé fotografie a videa. To se však dá různě „obcházet“, najít zástupné téma, využít osobnost nebo celebritu, doplňuje. Jde vždy o to najít správný úhel pohledu, který má v sobě něco zajímavého. Úspěšný obsah musí být autentický a ideálně by měl v uživateli vyvolat nějakou emoci a být co nejvíce unikátní, shrnuje Vítek Klement.

Strategie je vždy důležitá

Stejně jako v marketingu obecně je i v tomto případě důležité plánovat a mít danou strategii. Lákavý a líbivý obsah je jedna věc, ale je nutné si uvědomit, jestli lajky za kočky nebo sexy těla budou ku prospěchu značky, zda budou vůbec něco znamenat. Nejprve se ptejme, k čemu naše komunikace slouží, a to v nějakém obecnějším nadhledu (byznysové cíle), doplňuje Adam Zbiejczuk, spolumajitel komunikační agentury Influencer.cz. 

Pokud nemáte dobré služby nebo zboží, nepomůže ani kvalitní obsah, ani strategie. Lidé se nebudou zapojovat a příspěvky se nedostanou k lidem, které je potřeba oslovit nebo ovlivnit. Podobný problém nastává, pokud vstupujete na Instagram se specifickým oborem s úzkou cílovou skupinou. V tomto případě není možné předpokládat, že dosáhnete velkého počtu followerů a lajků. Obecně vidím problém v nepochopení svého cílového publika, v jednostranné komunikaci a ve špatném používání hashtagů, které k profilům tahají mnohdy spam nebo absolutně nerelevantní publikum, dodává Katka Pavlíčková. Ohledně cílové skupiny je důležité si uvědomit, že je Instagram sociální sítí spíše pro mladé lidi – většina uživatelů je do 35 let věku a například Stories jsou více oblíbené u těch mladších. Myslet je potřeba také na to, že dosah příspěvků se odvíjí také od toho, co daná sociální síť potlačuje nebo zvýhodňuje. V případě Instagramu to jsou v současnosti Příběhy, takže využití příběhů je jedna z poměrně zásadních věcí, říká Daniel Dočekal.

Psali jsme: Instagram brzy nabídne nejmodernější formu reklamy

Stories jsou trendem roku 2018

Stories (Příběhy) jsou od srpna roku 2016 funkcí Instagramu a umožňují přímo sdílet různé momentky, zážitky nebo například živá vysílání. Tyto příspěvky se zobrazují nahoře v kanálu vybraných příspěvků a u profilu se vytvoří barevný kroužek umožňující spuštění Stories. Platnost těchto příspěvků je 24 hodin. Jedná se o hravou funkci, u které lidé tráví více čas než v klasickém feedu. Jedná se o velmi zajímavý trend se spoustou nových funkcí, který jen čeká na uživatele. I tady se ovšem vyplatí promyšlená strategie a nejde se spoléhat jen na Stories. Pokud nemáte aktivní fanoušky, tak na ty Stories nemá bohužel kdo koukat. Navíc musíte vědět, jakými fintami lidi ze Stories odvézt tam, kam potřebujete. Také vám zde lidé veřejně nesdělí svůj názor na nějaké téma, což mohou udělat pod příspěvkem v profilu, vysvětluje Katka Pavlíčková. 

Co se týče nových funkcí a jejich možností, tak je rozhodně žádoucí je sledovat. V tomto ohledu se vyplatí dívat se pro inspiraci na ostatní profily nebo číst čerstvé případové studie. Když bude následně firma ve své komunikaci s cílovou skupinou využívat různé novinky, ukáže tak, že je trendy. Adam Zbiejczuk doporučuje testovat nové možnosti a nenechat se u nich odradit prvotním neúspěchem. To ještě není důvod novinku obratem zavrhnout, určitě stojí za to vracet se k nim i s nějakým odstupem, pokud to na poprvé nezabralo, vysvětluje. Nicméně i zde je vždy potřeba promyslet, zda se vyplatí do novinek, jako je například reklama ve Stories, investovat čas a peníze. Osobně bych se nepouštěla do reklamy ve Stories, pokud na 120% nevím, ke komu bude mluvit. Firma má ve Stories málo času a než se v reklamě začne něco dít, uteče mi a já fakt nemám šanci pobrat, co mi chtěla říct, dodává Katka Pavlíčková.

Dále čtěte: 5 věcí, bez kterých si s firemním Instagramem ani neškrtnete

Placený obsah? 

Organického tedy neplaceného obsahu na sociálních sítích obecně poslední dobou ubývá. Vítek Klement k tomu dodává: Na základě našich dat se aktuálně organický dosah instagramových příspěvků pohybuje v Česku kolem 40 % a situace tak není z tohoto hlediska natolik „krizová“ jako v případě Facebooku. Nicméně je potřeba připlácet za dosah a využívat dostupné možnosti reklamy. Daniel Dočekal upozorňuje, že je Instagram podstatně dražší a je potřeba dělat reklamy s rozvahou. Osobně bych myslel na to, zda reklama přináší nějaké výsledky, tedy hodně se držet výkonnostních modelů, uzavírá. 

Velmi žádoucí je také využívat cílení, a to se neobejde bez perfektní znalosti publika. Díky tomu mu můžete přizpůsobovat obsah a servírovat mu ty nejdůležitější věci. Někteří mí klienti rozjeli super Instagramy a teď už jen pomocí reklamy navyšují konverze v e-shopech. Funguje jim to, protože své lidi perfektně znají a ví, jakým obsahem udeřit hřebíček na hlavičku, uzavírá Katka Pavlíčková.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).