Hlavní navigace

Jak na DPH v rámci přenesení daňové povinnosti? Odpovídá daňový poradce

9. 11. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Pokud jste plátce DPH a vztahuje se na vás režim daňové povinnosti, jak zahrnout do účetnictví výdaje včetně DPH? Prozradíme na konkrétním příkladu.

Potřebujete poradit od odborníka? K dispozici jsou odborné poradny, kde vám vybraní odborníci odpovědí rychle a kvalitně. Další informace v Podmínkách užívání.

Vybraný dotaz z daňové poradny

Jsem plátce DPH. Tedy se na mě vztahuje režim přenesení daňové povinnosti. Nechám si udělat stavební a montážní práce na předmětu své ekonomické činnosti a DPH zaplatím státu. Mohu si dát do výdajů pro účely daně z příjmu celou částku za stavební práce včetně DPH, kterou jsem zaplatila? 


Autor: www.sxc.hu

Zeptejte se profesionálů v odborných poradnách

Pokud by se na mě režim PDP nevztahoval a zaplatila bych DPH přímo dodavatelské firmě, dávala bych do výdajů celou částku včetně DPH zaplacené firmě?

Pokud vašemu dotazu správně rozumíme, jste plátcem DPH a přijímáte stavební a montážní práce týkající se objektu, který používáte pro svou ekonomickou činnost.

V takovém případě bude dodavatel aplikovat režim přenesení daňové povinnosti. To znamená, že fakturovat bude bez DPH a Vy budete mít povinnost přiznat daň na výstupu ve vašem daňovém přiznání. V této souvislosti nicméně platí, že v případě, kdy splníte zákonné možnosti (např. používáte nemovitost pro podnikatelskou činnost, která není osvobozena od daně), můžete zároveň uplatnit tzv. nárok na odpočet daně, jinými slovy daň z přidané hodnoty nebudete odvádět. Pokud by se na danou činnost režim přenesení daňové povinnosti nevztahoval, dodavatel by fakturoval také částku DPH, kterou byste mu zaplatila a následně byste mohla uplatnit nárok na odpočet této DPH ve Vašem daňovém přiznání, tj. stát by Vám ji „vrátil“. Vždy je ale nutné splnit podmínky pro uplatnění takového nároku.

Pokud byste nárok na odpočet (v obou případech) neuplatnila, tj. buď proto, že nemůžete, nebo proto, že nárok na odpočet uplatnit nechcete, pak samotná daň z přidané hodnoty následuje „osud“ částky bez DPH, tj. v případě, kdy by se z vašeho pohledu jednalo o opravu, by částka DPH byla daňově uznatelným nákladem (při splnění obecných podmínek daných zákonem o daních z příjmů). V případě, kdy by se jednalo například o technické zhodnocení zvyšující vstupní (zůstatkovou) cenu, částka DPH by také tuto cenu zvyšovala.

 

Potřebujete radu od odborníka? Využijte našich odborných poraden.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).