Hlavní navigace

Jak postupuje finanční krize?

27. 10. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Maďarsko dostane finanční injekci, Belgie půjčí 3,5 miliardy eur bance, která vlastní českou ČSOB. Pražská a tokijská burza opět padá. Arabské ropné státy už také krizi pociťují a Jižní Korea snižuje úrokové sazby aneb: Jak postoupila finanční krize.

Evropská unie (EU) a Mezinárodní měnový fond (MMF) pomohou Maďarsku stabilizovat jeho otřesenou ekonomiku. V neděli se na tom dohodli zástupci všech tří zúčastněných stran. Program pomoci zahrnuje nemalý finanční obnos, který má ekonomiku stabilizovat a nastartovat její růst. Na záchranné akci se bude kromě MMF a EU podílet i některé jiné evropské státy a regionální organizace. Pomocnou ruku podá i belgická vláda bankovní skupině KBC, jež je vlastníkem tuzemské ČSOB. Poskytne jí 3,5 miliardy eur s cílem uklidnit důvěru investorů. Zástupci skupiny KBC uvedli, že skupina problémy nemá, podporu chce hlavně proto, aby byla na úrovni konkurentů, kteří už finanční pomoc přijaly.

Ani situace na burzách není počátkem týdne nijak příznivá. Všechny se od počátku obchodování ocitly v červených číslech. Burza cenných papírů v Praze klesla při zahájení obchodování o pět procent a tento trend i nadále prohlubuje – nyní o 6,79 %. Evropské burzy tak navázaly na propady tokijské burzy, jejíž index Nikkei se ocitl na nejnižší hodnotě za posledních 26 let. Podobný vývoj se odehrává i na čínské burze.

Nástroje v marketingu

Dopadům globální krize se nevyhnuly ani bohaté ropné státy Arabského poloostrova. Kuvajt dnes přikročil k záchranným krokům své bankrotující domácí banky, kterou přivedlo do problémů investování do finančních derivátů. Saúdská Arábie se zas se svou pomocí zaměřila na nízkopříjmovou skupinu obyvatel, jimž více zpřístupnila možnosti levných půjček poskytnutím zhruba 52 miliard tuzemské bance, která je pro chudé obyvatelstvo nebude úročit. Problémy v tomto regionu způsobují propady cen ropy, které následují po bohatém období, kdy se ropa zdražila od roku 2002 až pětkrát. Nyní je cena na poloviční úrovni.

Do boje s krizí se pustila i Jižní Korea, jejíž centrální banka snížila základní úrokovou sazbu o tři čtvrtě procentního bodu. Chce tím tak zabránit hrozící recesi ekonomiky. Korejské akcie na tuto zprávu reagovaly úspěšně a po týdnu poklesů uzavírala tamní burza se ziskem. Jihokorejský prezident navíc uvedl, že vláda bude ekonomiku podporovat i zvýšením veřejných výdajů a snižováním daní. Čtěte více v seriálu Finanční krize

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).