Hlavní navigace

Tesat do kamene už nemusíte, zálohujte data za pomoci moderních technologií

23. 6. 2011
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 258398
Ztráta dat může podnikateli způsobit až existenční problémy. Pro každého se však hodí jiná metoda zálohování. Poradíme vám, jakými způsoby lze data zálohovat, jaké nástroje se hodí pro OSVČ a jaké pro firmy.

Přestože moderní technologie nabízí podnikatelům nespočet možností jak zálohovat data, řada firem má v této oblasti stále co dohánět. Pro každého živnostníka či firmu se sice může hodit jiný druh zálohování, avšak některé pravidla platí pro všechny. Zásadnější je totiž postup při zálohování než samotný typ zálohovacího systému. Předně si odpovězte na otázky proč zálohujeme, co, kdy, na co, jak a kdo je odpovědný za funkčnost zálohování. Na první čtyři otázky jsme odpověděli v předchozím článku, v dnešním textu se proto zaměříme na to, jakým způsobem lze zálohovat a pro jaké podnikatele se ten či onen způsob hodí. Čtěte také: Sůl nad zlato a data nad počítače. Poradíme vám, jak je zálohovat

Jakým způsobem lze zálohovat

Způsoby zálohování se dají rozčlenit několika způsoby. Základní dělení tvoří manuální zálohování a automatické zálohování za pomocí softwarových nástrojů. Dále zle zálohování rozdělit na jednoduché kopírování dat bez komprimace a ukládání dat, které jsou před uložením komprimována, čímž se šetří místo. Potom máme zálohování s a bez deduplikace. Deduplikace umožňuje ukládat redundantní data ze systémů jen jednou a šetřit tak místo, doplnil serveru Podnikatel.cz Michal Kuhn ze společnosti S&T CZ.

Manuální zálohování má výhodu v tom, že vám ušetří náklady na zálohovací software. Nutno však dodat, že se podle odborníků jedná prakticky o jedinou výhodu. Manuální zálohování je poměrně pomalé a vyžaduje součinnost pracovníků, kteří na to nesmí zapomínat. Toto řešení má navíc omezení v tom, že zpravidla uchovává stav dat pouze k poslednímu okamžiku zálohy a není možné vrátit se dále do historie, což může být omezující v případě potřeby obnovy smazaného souboru. Čtěte také: 6 pravidel a další rady pro výběr informačních technologií pro firmu

Podle odborníků byste raději měli při zálohování využívat nějaké softwarové nástroje. V dnešní době navíc bývá základní zálohovací software často součástí některých operačních systémů. Pokud takovým nástrojem nedisponujete, lze jej získat z velkého množství freeware, shareware nebo komerčně dostupných aplikací. S jejich pomocí pak můžete data zálohovat na různá média. Některé nástroje umožňují zálohovat vybrané soubory nebo adresáře. Díky tomu lze optimalizovat velikost tak, aby nebyla nutná větší investice do zálohovacího úložiště. Nevýhodou bývá obtížnější obnova například celého počítače, kdy je nutná reinstalace operačního systému, vysvětlil serveru Podnikatel.cz Petr David ze společnosti Symantec.

Podnikatel samozřejmě může zvolit softwarové řešení, které dokáže udělat obraz celého disku, Tento obraz může být buď souborovou nebo bitovou kopií disku. Výhodou bývá možnost rychlé obnovy celého počítače někdy i na zcela odlišný hardware případně do virtuálního prostředí nebo jednotlivých souborů, dokumentů či emailů. Nevýhodou bývá podle Petra Davida velikost takové zálohy, která u těch jednodušších bývá o velikosti využité kapacity zálohovaného disku a také nemožnost zálohovat síťová úložiště. Čtěte také: Jak ve firmě archivovat doklady? I po letech musí být čitelné

Jak postupovat podle Petra Krčmáře, šéfredaktora serveru Root.cz, při zálohování

  1. vytvořit si zálohovací plán, co zálohujeme, kdy, jak, na co, kdo je zodpovědný
  2. pravidelná kontrola záloh – testovací obnovení (stává se totiž, že zálohy děláme, ale nějakou chybou v procesu přestanou být funkční, třeba se nám přeplní disky, změníme označení jednotek a podobně a záloha neběží)
  3. zálohy je možné automatizovat (což je žádoucí), ale je třeba je tím více kontrolovat (neplatí tu „načasuj a zapomeň“)
  4. média musíme ukládat na bezpečných místech (i zálohovací média mohou být ukradena – jednoduché získání citlivých dat)
  5. zálohy musí být geograficky odděleny hlavně kvůli haváriím a živelným pohromám

V případě větších firem zvažte deduplikaci dat

Některé nástroje umí vytvářet i přírůstkové zálohy pouze dat, která se změnila od poslední zálohy, a tím tak ušetřit jak místo, tak i čas potřebný k provedení zálohy. Právě duplicita dat často dosahuje v některých firmách až desítek procent. V případě programů, které umí deduplikaci dat, můžete jít ještě o jednu úroveň výše a zbavit se kopií dokonce na úrovni částí jednotlivých souborů. Nové technologie umějí soubory rozkouskovat na miniaturní částečky a ty pak porovnávat mezi sebou. Pokud se některé části opakují, zbytečně je na disk neukládají a zapisují se pouze unikátní data. Tímto způsobem se plná záloha pohybuje okolo 2–5 % původní velikosti, upřesnil Michal Kuhn.

V případě deduplikace však již nejde o úplně levnou záležitost a tento způsob tak odborníci doporučují hlavně pro firmy. U deduplikačních technologií činí investice do zařízení, které provádí samotnou zálohu asi 1,5× vyšší než u páskového zálohování. Oproti páskám lze ale podle odborníků deduplikační metodou dosáhnout poměru ušetření zálohovacího času až 20:1. Právě u větších firem může hrát čas rozhodující roli. Tím, že jsou touto metodou zálohovány pouze unikátní datové bloky, lze tak archivovat data i z vzdálených lokalit přes slabší datové linky, uvedl Michal Kuhn ze společnosti S&T CZ. Čtěte také: Jak snížit náklady na IT ve firmě? Využijte možností cloud computingu

Jaká řešení zvolit pro podnikatele?

OSVČ

Jako základní způsob zálohování doporučují odborníci pro OSVČ třeba centrální server s RAID polem, kde budou na discích data zrcadlena. Takže pokud jeden odejde, přebere jeho funkci záložní. Při nízkém objemu dat se nevyžaduje ani externí ukládací zařízení, i když by bylo i zde vhodné. Doporučil bych řešení, které není složité na správu, ideálně v češtině a bude umět zálohovat jak data, tak i systém. Chránit data je důležité, ale zůstat několik dní bez PC kvůli poškozenému OS je také přinejmenším nepříjemné, domnívá se Aleš Hok ze společnosti Zebra systems, která v Česku výhradně zastupuje firmu Acronis.

Menší firma (do 10 zaměstnanců)

V případě menší firmy by například Michal Kuhn ze společnosti S&T CZ doporučil minimálně páskovou mechaniku a malý autochanger na 8 až 10 pásek s příslušným zálohovacím softwarem. Cenově se tato varianta pohybuje okolo 80 000 korun. U menších firem do 10 zaměstnanců už se dá uvažovat o řešení s centralizovanou správou zálohování. I deduplikace už by zde měla význam. Častým typem úložiště bývá NAS nebo vyčleněný sdílený prostor na serveru, připojil se Aleš Hok.

Větší společnosti (do 30 zaměstnanců)

U větších firem zpravidla zálohuje poměrně velké množství dat, a proto by zde již deduplikační technologie neměly chybět. Jak uvedl serveru Podnikatel.cz Aleš Hok, způsob ukládání záloh bývá obvykle D2D2T (disk to disk to tape). Zálohy se tedy ukládají do centralizovaného úložiště, odkud se posléze kopírují na pásky. Datové úložiště by mělo mít kapacitu okolo 20 TB. Tento způsob zálohování však jíž stojí okolo 120 000 korun, uzavřel Michal Kuhn.

www.isifa.com

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).