Hlavní navigace

Jak stát pomůže oblastem, které postihly povodně?

2. 7. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Stát zveřejnil první konkrétní formu pomoci občanům, které postihly povodně. Ministerstvo pro místní rozvoj dnes oznámilo, že lidem, jejichž dům zcela zničila povodeň a bude se muset přistoupit k demolici rodinných nebo bytových domů, pomůže částkou až ve výši 150 000 korun. Pro domácnosti, kterým povodně majetek poničily, připravilo ministerstvo příspěvek v maximální výši 30 000 korun.

Jde o první rychlé peníze, které pomohou rodinám v době, kdy byl jejich majetek povodní zdevastován. Připravujeme také finanční podporu pro obce, které musí zajistit náhradní ubytování lidem, kterým povodeň vzala střechu nad hlavou, uvedl ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška.

Ministerstvo plánuje využít i kapitoly Státního fondu pro rozvoj bydlení. Zvažuje o poskytování zvýhodněných úvěrů obyvatelům a obcím na opravy bytů a domů, které poškodily povodně. Ministerstvo též plánuje, že by poskytlo zvýhodněné úvěry na stavbu nových bytů a domů. V kapitole na řešení následků živelných pohrom ministerstvo stále disponuje 45 miliony korun. Tyto dotace se však mají použít na obnovu obecního a krajského majetku.

Pomoci krajům a obcím se snaží také ministerstvo financí, které doposud uvolnilo z kapitoly Veřejné pokladní správy (VPS) 54 milionů na prvotní náklady. Konkrétně to bylo 24 milionů korun Moravskoslezskému kraji, 12 milionů Kč Olomouckému, 10 milionů korun Zlínskému a 8 milionů Kč kraji Jihočeskému.

Peníze měly krajům dorazit nejpozději dnes, o jejich použití rozhoduje hejtman. Dále již ministerstvo financí uvolnilo z VPS 30 milionů těmto čtyřem krajům na pokrytí zvýšených výdajů Hasičských záchranných sborů a dobrovolných hasičů, doplnil serveru Podnikatel.cz Jakub Haas z ministerstva financí.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).