Hlavní navigace

Jak vyplnit přehled pro ČSSZ za rok 2014 a na co si dát pozor

13. 3. 2015
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Vyplnění přehledu pro ČSSZ by měl bez větších obtíží zvládnout každý. Drobné problémy může přinést jen vedlejší činnost. Čtěte náš návod.

Na vyplnění přehledu pro ČSSZ mají podnikatelé sice ještě více než měsíc a půl, řada z nich jej však podává současně s daňovým přiznáním. Přehledy však musí podat i někteří poplatníci, kterých se daňové přiznání netýká. Připomeňte si, jak se přehled vyplňuje, zda nastaly vůči loňsku nějaké změny a dokdy musíte přehled podat.

Dokdy přehled podat

Vyplnění přehledu pro ČSSZ není v případě využití chytrého formuláře nijak složité. Původně to sice vypadalo, že OSVČ budou muset podávat formulář elektronicky, nakonec však z této povinnost sešlo a vše zůstalo při starém. I nadále tak můžete využít papírové formuláře, vyplnění interaktivního formuláře s následným vytištěním či odesláním skrze datovou schránku. Přehled se dá rovněž poslat přes veřejné rozhraní ePortálu, je však nutné disponovat elektronickým podpisem.

Co se týče termínu, přehled se podává nejpozději do jednoho měsíce od doby, kdy jste měli podat daňové přiznání. OSVČ bez daňového poradce musí přehledy odevzdat nejpozději první pracovní den v květnu. Vzhledem k tomu, že 1. května je svátek a pátek, mají OSVČ čas do pondělí 4. května. Pokud OSVČ použijí služeb daňového poradce, musí přehledy podat do pondělí 3. srpna. Podání přehledů mají ovšem za povinnost i OSVČ, kterých se netýká daňové přiznání. Přehled pak musí odevzdat do pátku 31. července.

Čtěte také: Podání Přehledu o příjmech a výdajích pro ČSSZ se blíží. Stahujte tiskopis u nás

Doplatek se platí do 8 dnů od přehledu

Jestliže vám v přehledu vyjde, že musíte pojistné doplatit, máte na to čas do 8 dnů od podání přehledu. Pozor na to, že jde o lhůtu do 8 dnů od reálného odevzdání přehledů. Jestliže tak podáte přehled v poslední možný den, tedy 4. května, musíte pojistné zaplatit do 12. května. Pokud ale už podáte přehled například 20. března, musíte pojistné uhradit do 28. března.

Poradna s daňovým poradcem

Zeptejte se, jak na daňové přiznání. Odpovídá Jan Molín, daňový poradce a člen Prezidia Komory daňových poradců České republiky.

 

Co si k přehledu připravit

Ilustrační obrázek
Autor: www.isifa.com

Čtěte, jak vyplnit přehled pro ČSSZ za rok 2014.

Předtím, než se pustíte do vyplňování přehledu, připravte si několik dokumentů. Z daňového přiznání potřebujete vědět daňový základ. V případě souběhu zaměstnání s výdělečnou činností je rovněž potřeba vyměřovací základ z tohoto zaměstnání (uvádí se, přestože výpočet pojistného neovlivní). Pro identifikaci musíte uvést i variabilní symbol, který vám přidělila ČSSZ. Pozor však na to, že na rozdíl od zdravotních pojišťoven nejde o vaše rodné číslo. Jestliže jste v loňském roce pobírali nemocenskou nebo jste se účastnili druhého důchodového pilíře, připravte si k tomu rovněž příslušné doklady.

Nezapomeňte variabilní symbol

V první části se vyplňují identifikační údaje, kde může neplechu napáchat snad jen již zmíněný variabilní symbol. Druhá část by vám rovněž neměla činit potíže, jelikož se v ní vyplňují údaje o daňovém přiznání. Problémy naopak může přinést část C, ve které se vyznačují informace o tom, zda byla v průběhu období výdělečná činnost vykonávána jako hlavní, vedlejší nebo kombinace obojího.

Samostatná výdělečná činnost se považuje za vedlejší, pokud OSVČ v kalendářním roce:

  • Vykonávala zaměstnání.
  • Měla nárok na výplatu invalidního důchodu, nebo jí byl přiznán starobní důchod.
  • Měla nárok na rodičovský příspěvek nebo peněžitou pomoc v mateřství nebo nemocenské z důvodu těhotenství a porodu, pokud tyto dávky náleží z nemocenského pojištění zaměstnanců.
  • Osobně pečovala o osobu mladší 10 let, která je závislá na péči jiné osoby ve stupni I (lehká závislost) nebo o osobu, která je závislá na péči jiné osoby ve stupni II – IV, jestliže osoba, která je závislá na péči jiné osoby, je osobou blízkou, nebo žije s OSVČ ve společné domácnosti, není-li osobou blízkou.
  • Vykonávala vojenskou službu v ozbrojených silách České republiky, pokud nejde o vojáky z povolání nebo civilní službu.
  • Byla nezaopatřeným dítětem.

Činnost je považována jako vedlejší v těch kalendářních měsících, v nichž byla vykonávána aspoň po část měsíce, a přitom alespoň po část této doby trvaly skutečnosti považované za důvody pro výkon vedlejší SVČ. Právě tyto měsíce zaškrtnete v části C a následně případně v části D vyberete důvod vedlejší výdělečné činnosti. V části E se vyplňuje, zda se účastníte druhého důchodového pilíře a nemocenského pojištění.

Jak na daň z příjmů?

Přečtěte si daňový speciál, který poradí jak na daň z příjmů věcí krok za krokem.

 

Daňový základ je základ

Klíčovou část tvoří sekce F, ve které se vyplní údaje o daňovém základu a v případě zaměstnání také o vyměřovacím základu z tohoto zaměstnání. Kdo si vydělává na vedlejší činnost, jeho daňový základ nepřekročil hranici 62 261 korun a nechce být z činnosti OSVČ pojištěn, uvede na řádku číslo 35 nulu. Kdo vydělal více, čeká ho doplatek, který se platí ze skutečného vyměřovacího základu. Pro OSVČ hlavní samozřejmě platí minimální roční vyměřovací základ 77 832 Kč. Do políček ještě uveďte výši zaplacených záloh v loňském roce a chytrý formulář vše dopočítá za vás.

CIF - osobnosti

Nezapomeňte upravit výši záloh

Pokud vám vyjde přeplatek, v části G si vyberete, jak s ním má být naloženo. Zda ho chcete vrátit, nebo použít na zálohy na příští období. 

Bezesporu důležitou část tvoří sekce H, která slouží k vyčíslení záloh na rok 2015. Ty se odvíjí od toho, zda je výdělečná činnost vykonávána jako hlavní nebo vedlejší. OSVČ vedlejší, které nepřekročily rozhodnou částku pro vedlejší výdělečnou činnost, platit zálohy nemusí. Minimální zálohy pro vedlejší činnost pak pro letošek činí 778 korun a pro hlavní 1943 korun. Následně nezapomeňte své zálohy reálně upravit. Nová výše záloh platí za měsíc, ve kterém podáte přehled o příjmech a výdajích za rok 2014.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).