Hlavní navigace

Jaké budou sazby zahraničního stravného pro rok 2016? Máme přehlednou tabulku

12. 10. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 258398
Ministerstvo financí poslalo do připomínkového řízení návrh sazeb zahraničního stravného pro rok 2016. Jak se mění oproti letošku?

Zahraniční stravné se také pro rok 2016 bude navyšovat. V připomínkovém řízení je právě návrh ministerstva financí, který s navýšením sazeb počítá. Vyhláška o stanovení výše základních sazeb zahraničního stravného má obecně zajistit zaměstnancům dostatečnou finanční kompenzaci v případech, kdy je zaměstnavatel vyšle na zahraniční pracovní cestu, čímž jim vzniknou výdaje na stravování.

Na zahraniční stravné garantuje zaměstnancům zákoník práce. Výši sazeb pak upravuje samostatná vyhláška, která se mění každý rok. Důvod je měnící se kurz koruny. Podle ministertva je jednoleté období pro změnu sazeb optimální.

Návrhy na úpravu výše sazeb připravuje Ministerstvo zahraničních věcí na základě podkladů a konzultací s českými zastupitelskými úřady v zahraničí. Pro rok 2016 se mění celkem 28 položek, kdy ve všech případech dochází k zvýšení sazeb. Vzhledem k potřebě úspor proto MF navrhuje pro rok 2016 upravit sazby stravného v menším rozsahu, a to u těch zemí, kde v mezinárodním srovnání nákladů na stravování je dosavadní sazba výrazně nižší, resp. kde index vývoje cen od poslední úpravy sazby k tomu opravňuje, píše ministerstvo financí v důvodové zprávě k návrhu vyhlášky.

Jak se sazby změní, je dostupné v následující tabulce. Přehled sazeb zahraničního stravného pak můžete stahovat na tomto odkazu.

Jak se změní sazby zahraničního stravného v roce 2016?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).