Hlavní navigace

Která z navrhovaných opatření záchranných balíků pomohou podnikatelům nejvíce?

23. 2. 2009
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Opatření navrhovaná Českou stranou sociálně demokratickou (ČSSD) nepřinesou pro ekonomiku tolik kýžených efektů, jako balík opatření, který navrhla Národní ekonomická rada vlády (NERV), shodují se analytici, kteří se rozhodli některá z navrhovaných opatření podrobit analýze.

Nedávno představila Národní ekonomická rada vlády balík opatření, jímž by chtěla stimulovat klesající ekonomický růst. ČSSD ve svých návrzích pojala stimulaci ekonomiky z jiného úhlu. Který z návrhů je schopen účiněji přispět k obnovení ekonomického růstu?

Mezi opatření NERV například patří zkrácení doby odepisování u hmotného majetku. Tato změna je rozhodně pozitivní, neboť v době krize motivuje poplatníky k investicím do podnikání, uvedl Jan Fischer, senior manažer v oddělení Daňových a právních služeb Pricewaterhou­seCoopers. Zvýšená poptávka po strojích, osobních automobilech a dalším hmotném vybavení představuje dobrý ekonomický stimul pro dodavatele, průmyslové podniky, které jsou ekonomickou krizí nejvíce zasaženy, dodal Fischer. Koncept změny daně z příjmů právnických osob ČSSD obsahuje kromě zkrácené doby odepisování i zvýšení minimální vstupní ceny hmotného majetku. Návrh však podle analytiků neobsahuje úpravu navazujících zákonných ustanovení. Dalším návrhem ČSSD je zvýšení korporátní daně na 21 %. Důvodová zpráva uvádí, že zvýšení sazby daně z příjmů je motivováno snahou zvýšit příjmy státního rozpočtu. Tento cíl je však v rozporu s plány stimulovat ekonomiku v době krize, uvedl Fischer s tím, že zvýšení této sazby může vést ke snížení investiční aktivity v soukromém sektoru, což by v období krize nebylo žádoucí.

V oblasti DPH navrhuje NERV odpočet DPH u nových osobních automobilů. Na toto opatření trh dlouho čekal, a proto pravděpodobně dojde ke zvýšení prodejů nových osobních automobilů, uvedl Martin Diviš, senior manažer v daňovém oddělení Pricewaterhou­seCoopers. Stejně příznivě vnímá i urychlení vracení DPH finančními úřady. ČSSD v rámci DPH navrhuje snížit od roku 2010 sníženou sazbu z 9 % na 6 %, zejména u potravin, léků, výstavby bytů a domů, jízdného ve veřejné dopravě, vodného a stočného. Snížení sazby DPH z 9 % na 6 % nepřinese konečným spotřebitelům významné úspory, protože se jen minimálně promítne do konečných cen, doplnil Diviš.

MM_socky3

Plán NERV také navrhuje slevy pro zaměstnavatele na pojistném na sociální zabezpečení a na příspěvku na státní politiku zaměstnanosti. Tato sleva snižuje cenu práce a zvyšuje konkurenceschopnost českých společností, komentoval plánované opatření Frisch. Stejně tak považuje za pozitivní i zrušení povinnosti platit zálohy na daň z příjmů pro subjekty, které zaměstnávají maximálně pět zaměstnanců. V době ztíženého přístupu k úvěrům posílí toto opatření peněžní toky podnikatelů a umožní jim uspořené prostředky použít na financování jejich podnikání, doplnil Frisch. ČSSD navrhuje obnovit progresivní zdanění příjmů fyzických osob. Podle Frische toto opatření odebere část příjmu domácnostem i podnikatelům a ve výsledků to může snížit konkurenceschopnost českých společností.

Na povahu plánů, které by měly podpořit českou ekonomiku má podobný názor i Petr Sklenář, analytik společnosti Atlantik. Vládní návrhy se snaží pomoci firmám vyrovnat se s negativním poptávkovým impulsem, uvedl pro server Podnikatel.cz Sklenář s tím, že je z návrhů znát i potřebná rozpočtová obezřetnost. Návrhy ČSSD se mi zdají spíše jako součást předvolební kampaně. Část opatření je populistických a jejich výsledky nebudou lidi motivovat. Naopak, některé problémy jenom prohloubí, doplnil Sklenář.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).