Hlavní navigace

Jaké změny čekají řidiče od nového roku?

23. 12. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Od ledna se mění několik skutečností, úzce se dotýkajících českých řidičů. Změny se dotknou dechových zkoušek, povinnosti řidičů při účastni na dopravní nehodě, povinného ručení, přeregistrace vozidel, zpoplatnění dálnic a silnic či zelených karet.

Od ledna čeká české řidiče několik změn. Dechová zkouška již nebude pouze orientační, nově bude průkazná. Řidiči však nepřichází o právo nechat se odvézt policií na odběr krve, který ale v případě pozitivního výsledku bude muset uhradit, informuje Karel Hanzelka, mluvčí ministerstva dopravy. Nově také řidiči budou muset volat policii k nehodě při škodě až od sta tisíc a více. Pokud není nutno policii volat, jsou ale účastníci nehody povinni sepsat záznam o nehodě, jehož formulář, ač nemá předepsanou formu, je k dostání u pojišťoven.

Platit si povinné ručení se od ledna vyplatí. Česká kancelář pojistitelů bude v opačném případě vymáhat poplatek do garančního fondu až ve výši tří set korun na den. Čtěte více: Nemít povinné ručení se od ledna velmi prodraží 

Tip do článku - EBF spíkři 1

Novela zákona o odpadech zase zavádí ekologické poplatky, díky nimž se zdraží prodej ojetých vozů o recyklační poplatek. Výše bude odvozena od emisní třídy vozidla. Platit se bude za auta jejich motor plní emisní normu starší, než je Euro 3. Čtěte více: Od ledna bude nákup ojetých vozů o další poplatek dražší 

Pro trvalé vyřazení vozidla z registru nebude od nového roku třeba doklad o ekologické likvidaci, pokud řidič dokáže úmysl vozidlo dále využít například na náhradní díly. Novinkou je i povinnost odsouhlasit úseky, na nichž městská policie měří rychlost, Policií ČR. Musí být také označený značnou „měření rychlosti“. Odstraněny budou také některé výjimky ze zpoplatnění dálnic a rychlostních silnic, informuje Hanzelka. Zpoplatněny nově budou silnice R48 a R56 a celá D47. Na druhou stranu bude zprovozněno více než padesát kilometrů úseků dálnic a rychlostních silnic. Další změna se týká zelených karet, jež budou od ledna stačit jako doklad o sjednaném povinném ručení.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).