Hlavní navigace

Z diskuze: Jsem zaměstnanec a chci si podnikáním přivydělat

5. 10. 2009
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Podnikání je v mnoha případech také dobrou formou přivýdělku. Musí ale o podnikání vědět zaměstnavatel? Pokud ano, tak v jaký případech? A jak je to s placením pojištění? Tyto a další otázky byly zodpovězeny v našem diskuzním fóru.

Živnost a zaměstnání

Chtěl bych začít podnikat (volná živnost, zprostředkování obchodu a služeb). Když budu mít živnostenské oprávnění, mohu k tomu ještě pracovat u zaměstnavatele? Budu v tomto případě odvádět sociální a zdravotní pojištění?

Odpověděl/a: Radovan Vohralík

Při zaměstnání je samozřejmě možné podnikat. Po zajištění oprávnění k podnikatelské činnosti (živnostenského listu nebo koncese) můžete začít podnikat. Začátek podnikání musíte ohlásit na FÚ, ČSSZ a vaší zdravotní pojišťovně. Musíte se však rozhodnout, jestli bude podnikání vedlejším nebo hlavním zdrojem příjmů. Vzhledem k tomu, že zřejmě pracujete na plný úvazek, bude podnikání vedlejším zdrojem vašich příjmů. Zdravotní a sociální pojištění budete platit až po skončení zdaňovacího období (kalendářního roku). Výše platby se vypočte z rozdílu příjmů a výdajů v přiznání k dani z příjmů fyzických osob. Při podnikání, které je vedlejším zdrojem příjmů, se na vás nevztahují minimální platby zdravotního i sociálního pojištění. Platby se stanoví ze skutečného zisku.

Máte jiný názor? Reagujte...

Podnikání při práci

Chtěl bych se zeptat, zda je možné současně podnikat a přitom chodit do práce. Pracuji jako grafik a chtěl bych si při tom přivydělávat na živnostenský list (tvorba webových stránek, grafiky).

Odpověděl/a: xxx (neregistrovaný)

Pozor na střet zájmů. Jde o to, že jestli předmětem činnosti zaměstnavatele jsou činnosti, v nichž je obsažena činnost grafika, tak by se vaše podnikání dostalo do střetu zájmů a v tomto případě musí být zaměstnavatel o tom informován.

Máte jiný názor? Reagujte...

Může státní zaměstnanec podnikat?

Jsem zaměstnán na základní škole jako správce sítě a chtěl bych k tomu začít ještě podnikat. Můžu si jako zaměstnanec státní správy založit živnost? Jednalo by se o internetový obchod s elektronikou. Ve smlouvě nic takového, že nesmím podnikat, nemám napsané.

Odpověděl/a: Pavel Říha

Podnikat můžete, zákonem podnikání pracovníků ve školství není omezeno. A pokud skutečně není omezeno ani pracovní smlouvou, tak proč ne.

Máte jiný názor? Reagujte...

Založení živnosti se souhlasem zaměstnavatele?

Jsem již několik let zaměstnaný na plný úvazek v menším eseróčku a chtěl bych si založil navíc živnostenský list na volnou živnost. Nejednalo by se přitom o nic velkého, roční zisk cca do 50 tis. Mým zaměstnavatelem mi bylo již párkrát naznačeno, že s podobnou věcí příliš nesouhlasí. Zajímalo by mě, zda má právo mi v podobné věci bránit, popřípadě zda potřebuji jeho svolení?

Chtěl bych jen doplnit, že ŽL by v žádném případě nekolidoval s mým současným zaměstnáním, jedná se o naprosto jiný druh podnikání. Ani v pracovní smlouvě nemám žádný odstavec který by mi podnikání ve svém volném čase zakazoval.

Odpověděl/a: Michal (neregistrovaný)

Prostě a jednoduše
§ 304
(1) Zaměstnanci mohou vedle svého zaměstnání vykonávaného v pracovněprávním vztahu vykonávat výdělečnou činnost, která je shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele, u něhož jsou zaměstnáni, jen s jeho předchozím písemným souhlasem.

Co není zakázáno (výše uvedené), je povoleno.

Máte jiný názor? Reagujte...

Daň z příjmu u vedlejší činnosti

Pracuji jako zaměstnanec na hlavní činnost, jako vedlejší činnost provozuji zemědělství. Celkově za rok jsem většinou ve ztrátě. Zajímá mě, jestli by mi finanční úřad neměl vrátit zálohy na daň z příjmu stržené ze mzdy každý měsíc? Vím, že to kdysi šlo a daň mi jednou ročně vraceli, teď mi účetní tvrdí, že to nelze, i když jsem celkově ve ztrátě.

Odpověděl/a: Pavel Říha

V daňovém přiznání je to uvedeno následovně:
a) zaměstnání – zálohy ze zaměstnání se vypořádají s daní ze zaměstnání,
b) živnost – ztráta ze živnosti se může odečíst jedině proti ziskům v následujících pěti letech.

Ztrátu ze živnosti tedy nelze odečíst proti zálohám ze zaměstnání.

Máte jiný názor? Reagujte...

Podnikání a zaměstnání, jaký účet?

Pokud založím živnost, ale přitom jsem zaměstnancem na plný úvazek, je nutné zakládat běžný účet? Mám osobní účet, nelze nějakým způsobem vše sjednotit? Nebo opravdu musím mít účty dva?

Content 22 tip novy

Odpověděl/a: Pavel Říha

Můžete mít účet klidně jeden, ale pak počítejte s tím, že při kontrole se v tom může jakýkoliv úřad vrtat a je náročnější vedení daňové evidence. Osobně bych volil účty dva. Jinak ze zákona není stanoveno nic. Problém je spíše s porušením bankovních podmínek, ale za to vás snad nikdo nebude sankcionovat.

Máte jiný názor? Reagujte...

Pozn. Texty byly redakčně upraveny.

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).