Hlavní navigace

K rekordnímu vývozu dopomohl CzechTrade

4. 3. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Celkový loňský export činil 5,5 miliardy korun. To je oproti roku 2007 o 2,5 miliardy korun více. To se neobešlo bez poklesu exportních případů, které meziročně klesly z 339 na 324. Vládní agentura CzechTrade pomáhá tuzemským podniků v jejich expanzi do zahraničí. Ivan Jukl, generální ředitel CzechTrade, sdělil, že vloni byla poptávka po službách agentury o 30 procent vyšší.

Zajímavě vypadá výkon jednotlivých zahraničních kanceláří, kterých má CzechTrade po celém světě 33. Ty operují ve 30 zemích. Nejvyšší objem vývozu ve výši 3,54 miliard korun se uskutečnila prostřednictvím trojice kanceláří v Rusku. Ty se nacházejí v Moskvě, Petrohradu a Jekatěrinburgu. Jen kancelář v posledně jmenovaném městě pomohla vývozu v hodnotě 2,56 miliard. Na dalších příčkách se drží kancelář v Bukurešti (337 miliónů korun), Varšavě (273 mil. Kč) a Stockholmu (247 mil. korun).

Ekonomika České republiky je výrazně orientovaná na vývoz. Podíl exportu na hrubém domácím produktu činil v posledních letech zhruba 80 procent.

Stát více podpoří tuzemské exportéry, kteří vinou celosvětové recese přicházejí o zakázky. Expanzi na zahraniční trhy podpoří dostupnější úvěry České exportní banky nebo lepší pojištění od Evropské garanční a pojišťovací společnosti.

Autor článku

šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).