Hlavní navigace

exPRESS: Ekonomika se stále propadá. Kdy nás zasáhne recese?

17. 1. 2009
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Vše nasvědčuje tomu, že ani Česko se neubrání recesi. Začínají o ní nahlas mluvit i přední čeští analytici a údaje za tento týden takový názor jen podporují. Otázkou zřejmě proto už není zda, ale spíše kdy.

Průmyslová i stavební produkce jsou v ČR na poklesu »

Průmyslová produkce se meziročně snížila o více než 17 %. Tržby z průmyslové činnosti jsou oproti minulému období nižší o více než 18 % a hodnota zakázek meziročně poklesla o 30 %. Ve stavební produkci byl Českým statistickým úřadem (ČSÚ) zaznamenán meziroční pokles o 5,6 %.

Průmyslová produkce je v ČR na poklesu. Meziročně se snížila o více než 17 %. Tržby odvětví poklesly oproti minulému období o více než 18 % a hodnota zakázek o 30 %. „Pokles je zčásti efektem nižšího počtu pracovních dní, ale z podstatné části vlivem propadu poptávky ze zahraničí i po očištění o vliv pracovních dní. I meziměsíční dynamika je alarmující – meziměsíční sezónně očištěný pokles dosáhl 9,2 %,“ uvedl Martin Lobotka z oddělení ekonomických a strategických analýz České spořitelny. Dle ČSÚ přispěla nejvíce k poklesu průmyslové produkce výroba dopravních prostředků a zařízení, výroba základních kovů, hutních a kovodělných výrobků a výroba elektrických a optických přístrojů a zařízení.

exPRESS - Koleje 01
Finanční krize

Evropská centrální banka snížila sazby

Svou klíčovou úrokovou sazbu o půl procenta. Nyní se nachází na 2% úrovni. Další snížení sazeb umožnil rychlý pokles inflace a nepříliš optimistický výhled hospodářského růstu v eurozóně. ECB se tak snaží členům eurozóny pomoci nepropadnout se do ještě hlubší recese.

Farmaceutické firmy musí v krizi pro další růst zabojovat 

V celém odvětví nyní panuje období nižších cen podnikových akcií a nespokojených spotřebitelů, vyplývá z poslední zprávy Ernst & Young, která se zaměřila na farmaceutický průmysl.

Bank of America dostane 20 mld. dolarů, navíc dnes vykázala ztrátu

Banka by měla získat až 20 miliard dolarů (skoro 410 miliard Kč), a to výměnou za prioritní akcie. Ministerstvo financí též bance přislíbilo garanci ztrátových investic do výše 118 miliard dolarů.

exPRESS - Koleje 02
Legislativa a státní správa

Jednání o stávkách byla úspěšná, protestovat se nebude

Protestovat nebudou ani zástupci odborových organizací ani zemědělci. Ministr financí Miroslav Kalousek se rozhodl, že stáhne věcný záměr návrhu zákona o dani z příjmů, který měl zrušit daňové zvýhodnění některých zaměstnaneckých benefitů.

Stát posílí vliv v ČEZ

A to do výše až 70 %. Zdá se, že je k tomu příhodný čas, ČEZ se minulý týden umístil v žebříčku nejcennějších firem – jako jediný ze střední Evropy.

Fungování základních registrů by mělo usnadnit podnikatelům život

Návrh, který předložil ministr vnitra Ivan Langer, by mohl zbavit občany povinnosti opakovaně poskytovat a dokládat jejich osobní údaje na úřadech.

exPRESS - Koleje 03
Provoz firmy

Počet podnikatelů v Česku loni vzrostl

Počet podnikatelů v České republice, se v loňském roce zvýšil. Osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) loni přibylo celkem 20 000. K pos­lednímu dni loňského roku tak Česká správa sociálního zabezpečení evidovala 938 265 OSVČ.

Více než dvě miliardy jsou připraveny pro projekty z programu Praha – Konkurenceschop­nost

Na úspěšné žadatele čeká téměř 2,3 miliardy korun. Peníze lze získat na rozvoj dopravy, revitalizaci bývalých průmyslových areálů či zavedení moderních informačních a komunikačních technologií na úřadech.

Nezapomeňte na změny u plateb záloh na sociální pojištění

Nově se také oddělila platba nemocenského a důchodového pojištění. Osoby vykonávající činnost podle autorského práva a nezávislá povolání se nyní musí k sociálnímu pojištění povinně přihlásit.

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).