Hlavní navigace

Kdy se vaše činnost stává podnikáním? Když ji děláte za účelem dosažení zisku

27. 10. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Jednou z podmínek, aby bylo možné činnost považovat za podnikání, je výkon za účelem dosažení zisku. Nemusí se jednat o skutečné dosahování zisků.

Postačí, pokud je činnost vedena se záměrem, aby byl zisk dosažen. Odborník na zakládání firem Petr Čížek odpovídá čtenářům v odborné poradně.

Dotaz v poradně

V současné době nevlastním živnostenské oprávnění. Jsem zaměstnaný na plný úvazek ve společnosti s.r.o. Ve volném čase vyrábím autorské cínované šperky v malém množství pod svou značkou. Mám zatím zhruba 8 kusů. Zřídil jsem si vlastní webové stránky a také facebookové stránky pod svou značkou. Na Facebooku jsem si také zaplatil několik reklam, kde jsem propagoval některé svoje šperky (neuváděl jsem cenu ani že jsou na prodej). Pouze si buduji do budoucna komunitu zájemců o mé šperky. Je možné tuto činnost považovat za podnikání, když zatím nic neprodávám?

Dále bych se chtěl zeptat, jestli si budu muset zřídit živnostenské oprávnění a na jaký obor, kdybych chtěl vyrábět a prodávat  své vlastní autorské cínované šperky a také obchodovat s minerály, popř. drahými kameny. Tuto činnost bych chtěl vykonávat při zaměstnání. Z toho vyplývá ještě jedna otázka, zdali bude muset požádat zaměstnavatele o souhlas s mým podnikáním? Zaměstnavatel je společnost s.r.o. a podle výpisu z OR má uvedeno následující: ,,výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona – obory činnosti náležející do živnosti volné – v celém rozsahu živnosti volné".

 

Potřebujete radu od odborníka? Využijte našich odborných poraden.

Odpověď Petra Čížka

Jednou z podmínek, aby bylo možné činnost považovat za podnikání, je výkon za účelem dosažení zisku. Nemusí se jednat o skutečné dosahování zisků, postačí, pokud je činnost vedena se záměrem, aby byl zisk dosažen. V této fázi, kdy šperky pouze vystavujete bez záměru jejich prodeje (tj. v podstatě předvádění vlastních výrobků bez možnosti jejich koupě ze strany případných zájemců), tato podmínka zjevně naplněna není, činnost se proto za podnikání nepovažuje.

V případě, že byste činnost později vykonával jako podnikání, je nutné si vyřídit živnostenský list v oboru „Umělecko-řemeslné zpracování kovů“ a „Výroba školních a kancelářských potřeb, kromě výrobků z papíru, výroba bižuterie, kartáčnického a konfekčního zboží, deštníků, upomínkových předmětů“. Jedná se o živnost volnou, pro její vyřízení není nutné doložení žádné zvláštní kvalifikace. Živnost vám vyřídí na kterémkoliv živnostenském úřadu.

Vykonávat činnost jako vedlejší při zaměstnání obecně lze, pokud to nezakazuje vaše smlouva se zaměstnavatelem nebo nejste zaměstnancem se zvláštním postavením, u kterých je zákonem podnikání zakázáno (např. příslušník policie, soudce apod.). V případě, že by se jednalo o stejný předmět podnikání, přičemž se posuzuje faktická náplň činnosti, nikoliv znění živnosti zapsané v živnostenském rejstříku, bylo by nutné k takové činnosti souhlasu zaměstnavatele.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).