Hlavní navigace

Konec frontám na úřadech a mírnější sankce. Co dalšího přinese portál MOJE daně?

28. 8. 2019
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Online finanční úřad by měl pomoci vyřešit daňové povinnosti snadněji, rychleji a hlavně pohodlněji z domova. Nepřináší ale jen pozitiva.

Vláda dala zelenou novele daňového řádu z dílny Ministerstva financí ČR, která přináší rozsáhlou modernizaci, zjednodušení a elektronizaci daní. 

Nejdůležitější částí této novely je legislativní ukotvení online finančního úřadu. Díky tomu si poplatníci vyřeší své daňové povinnosti jednoduše z pohodlí domova nebo kanceláře. Novela dále umožní částečné vracení nadměrných odpočtů DPH v podobě záloh, zjednoduší kontrolní postupy, sníží daňové pokuty a úroky a podpoří elektronickou komunikaci s finančním úřadem.

Psali jsme: Berňák online: Portál MOJE daně by mohl začít fungovat už v příštím roce

Těm, kteří podají daňové přiznání elektronicky, bude prodloužena lhůta pro podání daňového přiznání k daním z příjmů o 1 měsíc. V případě elektronické žádosti získá poplatník také benefit v podobě dřívějšího vrácení přeplatku na dani. Nedílnou součástí novely je zrušení povinnosti podávat daňová přiznání elektronicky pro poplatníky, kteří si dobrovolně zřídili datovou schránku.

ZMĚNY A NOVINKY 2019

Jak se pro OSVČ změní zákony v roce 2019?

Systém bude podobný internetovému bankovnictví a jeho uživatelé budou mít lepší přehled o svých daňových povinnostech. Poplatníkům bude nově nabízet možnost předvyplnění daňového přiznání údaji, jimiž finanční úřad disponuje z dřívějších daňových řízení, bude poskytovat další informace o historii poplatníka a současně rozšíří možnost podání daňových přiznání přes internet.

Další klíčovou změnou v novele je zavedení zálohy na daňový odpočet, která umožní dřívější vrácení části nadměrných odpočtů na dani z přidané hodnoty. Navrhovaná úprava má zamezit situaci, kdy správce daně zadržuje daňovému subjektu nadměrný odpočet v celé výši, přestože prověřuje pouze jeho nepatrnou část. 

Návrh obsahuje komplexní revizi úroků a snižuje úroky z prodlení se zaplacením daně. Tzv. reparační úrok se snižuje na úroveň podle občanskému zákoníku. Z nynějších 16 % (tj. 14 + repo sazba) bude úrok z prodlení snížen o 6 procentních bodů na 10 %. Analogicky dojde ke snížení úroku z posečkané částky na polovinu. V situacích, kdy je naopak úrok vyplácen finančním úřadem poplatníkovi jako kompenzace za dlouhotrvající zadržení nadměrného odpočtu, dojde ke zvýšení ze stávajících 4 % (tj. 2 + repo sazba) o 1 procentní bod na 5 %.

K přístupům do portálu MOJE daně a autorizaci podání bude uživatel dle vlastní volby využívat například e-občanku, přihlašovací údaje do systému datových schránek či údaje přidělené finančním úřadem. 

Novela obsahuje i podpásovky pro podnikatele

Novela daňového řádu, která má legislativně ukotvit online finanční úřad (projekt MOJE daně), obsahuje i některé změny, které zhorší postavení podnikatelů. 

V novele například zůstalo prodloužení lhůty pro vrácení odpočtu DPH na 45 dnů, a to v souvislosti se zavedením záloh na daňový odpočet. Čtěte více: Podpásovka pro podnikatele, lhůta na vratky DPH se má prodloužit na 45 dní

U zrušení toleranční lhůty sice došlo k úpravě, pro daň z příjmů a pro daň z nemovitostí se však má i nadále zrušit. Čtěte také: Změní se lhůta pro elektronické podání přiznání a také pro vrácení přeplatků

Předpokládaný termín nabytí účinnosti je 1. května či 1. června příštího roku.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).