Hlavní navigace

Jak utopit českou měnu aneb konec haléřů v Čechách

1. 9. 2008
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 329515
Stoletá historie haléřů dnes končí. Včerejší půlnocí padl poslední z haléřových rytířů, padesátník hliníkový. Mincí s nejnižší nominální hodnotou se nově stala 1 koruna. Zrušení padesátihaléřů by podnikatelé neměli výrazněji pocítit.

Pokud byste dnes chtěli použít v obchodním styku padesátníky, máte smůlu. Z půlnoci na dnešní den totiž skončila jejich platnost. Vyměnit v bance se ovšem dají ještě rok. Odborníci se domnívají, že v souvislosti s koncem padesátihaléřů žádné zdražení nehrozí. Stejně tak odhadují analytici dopady na ekonomiku, podle nich budou zanedbatelné.

Historie haléřů u nás

Historie mincí na našem území sahá dle některých pramenů až ke Keltům. První „oficiální“ české peníze razili ze stříbra v desátém století Přemyslovci a mince se nazývaly denáry. Haléře se naše území dostaly z Německa, kde vznikly, až o 400 let později. Jméno (Haller) získaly podle švábské mincovny Hall, kde byly raženy. V Čechách se pojmenování haléř použilo prvně na konci 14. století. Haléř v současné formě pak zavedl rakouský císař František I. v roce 1892 jako náhradu ze tehdejší zlaté a krejcary. Čtěte více na Měšec.cz: Konec haléřů v Čechách.

Po vzniku Československa pak získal haléř svoji nynější podobu a název. První českou mincí se pak stal dvacetihaléř, který vyrazila mincovna ve slovenské Kremnici. Pro zajímavost tedy ta samá mincovna, která začali Slováci před 14 dny razit eura. Čtěte více: Slovenské euro se bude razit v Kremnici, na mincích bude i Bratislavský hrad.

V meziválečném období pak existovaly haléře v hodnotách 2, 5, 10, 25 a 50. Haléřová revoluce pak přišla s měnovou reformou v roce 1953, kdy se začaly haléře razit z hliníku. Po sametové revoluci zůstaly již pouze 10, 20 a padesátihaléře. S pozměněným designem vydržela tato sestava až do roku 2003, kdy k 1. listopadu skončila platnost deseti- a dvacetihaléřů. Nyní přestává platit i poslední haléřová mince, český padesátník, a s ním končí i 116 let dlouhá historie haléřů na našem území.

Padesátníky již neplnily svoji funkci

V České republice do dnešního dne fungovalo v oběhu asi 410 milionů padesátihaléřových mincí v celkové nominální hodnotě 205 mil. Kč. Jejich váha dosahovala 400 tun. V přepočtu to znamenalo přes 41 padesátníků na jednoho občana ČR, včetně kojenců. Dnešním dnem však platnost padesátihaléřů končí. Podle České národní banky již tyto mince neplnily svoji základní funkci oběživa. Důkazem je mimo jiné fakt, že návratnost padesátníků činila jen 10 až 20 %.

Ještě v půli srpna jsme z tržeb zpracovávali v průměru 80 tisíc padesátihaléřů a zpět do oběhu jich šlo 70 tisíc kusů. Koncem srpna už je to 60 tisíc padesátníků z tržeb a vydáváme už jen 37 tisíc mincí v hodnotě 50 haléřů, potvrzuje Miroslav Staško, ředitel provozu firmy G4S Cash Services, která se zabývá zpracováním hotovosti.

Přestože dnešním dnem už nelze padesátníky platit v obchodním styku, vyměňovat je mohou lidé v bankách ještě několik let. Komerční banky nabízejí tuto možnost ještě rok, tj. do 31. srpna 2009, ČNB dokonce ještě o 5 let více. Poslední 50haléře se v centrální bance dají vyměnit 31. srpna 2014.

Anketa

Budou Vám haléře chybět?

Zdražení dle odborníků nehrozí

Někteří lidé se v souvislosti s koncem padesátihaléřů obávají zdražení. Obchodníci by však zvýšit ceny neměli. Stále totiž platí možnost uvádět ceny v haléřích a zaokrouhluje se až finální částka, nově jen na koruny. Budeme jako nyní kontrolovat, zda při konečném zúčtování obchodníci správně zaokrouhlují haléře, v případě, že u jednotlivých výrobků mají uvedenou cenu v haléřích, sdělil serveru Marek Ženkl, tiskový mluvčí České obchodní inspekce.

Dopad na inflaci a ekonomiku by měl být podle odborníků minimální. Konec padesátníku nepovede dle našeho názoru k výraznému zdražování a tudíž nebude mít vliv ani na ekonomiku, uvedl pro business server Podnikatel.cz Petr Čermák, analytik společnosti Colosseum.

Rušení padesátníků by se mělo v celkové cenové hladině projevit minimálně, připojil se Tomáš Vlk, analytik společnosti Patria Finance. Zdražení by se podle Vlka mohlo projevit jen u malých plateb. Ekonomika však tuto změnu prakticky nepocítí, dodal Tomáš Vlk.

Největší újmu zaznamenají hráči mariáše (především ti neúspěšní), protože buď se jim celkový systém zkomplikuje, a nebo budou muset hrát korunový mariáš, konstatoval s nadsázkou Petr Sklenář, hlavní ekonom Atlantik finanční trhy.

Jak se vypořádat s DPH?

Podnikatelům mohou vyvstat drobné problémy při platbě DPH. V zákoně o DPH vyřešila zaokrouhlování novela zákona o DPH, která vstoupí v účinnost 1. ledna 2009.

tip do článku - změny v účtárně - říjen 21

V přechodném období, od září do prosince 2008, musí podnikatelé daň zaokrouhlovat matematicky na nejbližší měnovou jednotku v oběhu, tj. na koruny. V bezhotovostním styku existuje stále možnost počítat daň na haléře. Čtěte více: Vyplňujeme přiznání k DPH.

V případě, že prodává obchodník více druhů zboží, či poskytováno více různých služeb, lze zaokrouhlení provést až u celkové daňové povinnosti. Nemusí tak tedy činit u každé položky zvlášť.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).