Hlavní navigace

Kalouskova křížová výprava proti stravenkám opět začíná

29. 6. 2010
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 258398
Miroslav Kalousek se nevzdává a již po několikáté se pokusí zrušit daňové zvýhodnění zaměstnaneckých benefitů. Zatímco ekonomové jeho návrh vítají, odbory i zaměstnavatelé se staví proti. Na stravenky se podle nich prostě sahat nemá.

Nová vláda zřejmě pod taktovkou Miroslava Kalouska opět vytáhne proti daňovému zvýhodnění zaměstnaneckých benefitů, které považuje za nespravedlivé a nesystémové. Že nepůjde o lehkou záležitost, dokazují vyjádření odborů i zaměstnavatelů. Obě skupiny se totiž v oblasti zaměstnaneckých benefitů, především stravenek, vzácně shodují, zrušení jejich daňového zvýhodnění poškodí všechny zúčastněné strany.

S tím však nesouhlasí ekonomové, kteří by naopak zrušení daňového zvýhodnění stravenek přivítali. Podle nich s tím však musí jít ruku v ruce rušení i dalších daňových výjimek a daňových deformací, včetně investičních pobídek či dotování cen energií z alternativních zdrojů. Vedle toho jsou ušlé daně z existence stravenek v rámci veřejných rozpočtů nevýznamné drobné, upozornil server Podnikatel.cz Vojtěch Benda, hlavní ekonom ING Commercial Banking.

Kalouskova křižácká výprava pokračuje

Bývalý (a zřejmě i budoucí) ministr financí Miroslav Kalousek chce obnovit svoji "svatou válku proti daňovému zvýhodnění zaměstnaneckých benefitů. Vyplynulo to z rozhovoru pro časopis Týden, který Kalousek poskytl před 14 dny. Daňové zvýhodnění benefitů je nesystémové, nespravedlivé a žádný ministr financí by s ním neměl souhlasit. S tímto názorem souhlasí i mí budoucí koaliční partneři. Již jsme o tom mluvili. Takže pevně doufám, že se to brzy změní, uvedl v rozhovoru Kalousek.

Nejde přitom o první pokus, který místopředseda proti daňovému zvýhodnění benefitů podniká. Už v roce 2008, jako tehdejší ministr financí, navrhl několikrát tento systém změnit. Naposledy se pokusil zrušit daňové zvýhodnění stravenek v březnu loňského roku, jenže stejně jako několikrát předtím se nesetkal s pochopením svých poslaneckých kolegů. Proti se navíc postavila silná lobby firem, které stravenky vydávají. Těm se podařilo společně s odbory a některými podnikatelskými asociacemi daňové zvýhodnění zaměstnaneckých benefitů zachovat. Čtěte více: Daňová revoluce požírá své děti. Stravenky čeká gilotina.

Za stravenkami stojí odbory i podnikatelé

Přestože vznikne zřejmě silná vláda, Miroslav Kalousek to ze zrušením zvýhodnění stravenek rozhodně nebude mít o moc jednodušší než dříve. Odbory už totiž předeslaly, že rušení zaměstnaneckých benefitů považují za velmi neuvážlivé a že na případný návrh zákona ihned zareagují. Každý politik by měl zvážit, zda je moudré nutit zaměstnavatele k zavádění závodního stravování za tržní ceny. Zrušením výhodnějšího daňového řešení zaměstnaneckých benefitů v oblasti DPH, může stát ztratit na výnosu této daně mnohem více než získá, tvrdí Jana Kašparová, tisková mluvčí Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS).

Podobně na vyjádření Miroslava Kalouska zareagovala Asociace provozovatelů poukázkových systémů (APROPOS), která sdružuje firmy vydávající stravenky, konkrétně společnosti Sodexo Pass ČR, Le Cheque Déjeuner a Edenred (bývalý Accor Services). Podle asociace by mělo zrušení daňového zvýhodnění stravenek negativní dopad na zaměstnavatele i zaměstnance a ohrozilo by sektor veřejného stravování. Tento systém je nejuniverzálnější a nejjednodušší způsob, jak zajistit jídlo v práci. Mnohdy je to jediný způsob, který mohou využít zaměstnanci malých a středních podniků, především z venkovských oblastí, doplnila APROPOS ve své tiskové zprávě. Čtěte také: Jak na osekání zaměstnaneckých benefitů v krizi?

Anketa

Jak to vypadá se zaměstnaneckými benefity ve vaší firmě?

Asociace dále varuje, že zrušení daňové uznatelnosti stravenek by snížilo příjmy zaměstnanců, především těm s minimální mzdou. Řada malých firem by prý též nedokázala svým pracovníkům zajistit alternativní formu stravování, což by je znevýhodnilo na trhu práce. Velké společnosti totiž většinou nabízejí vlastní systém zaměstnaneckého stravování. S tímto argumentem rovněž souhlasí někteří zástupci podnikatelů, například Asociace malých a středních podniků ČR (AMSP ČR). Toto opatření by se skutečně negativně dotklo právě malých firem a mikrofirem, kterých je statisticky nejvíce. Tyto nemají vlastní závodní jídelny a nemohou tak konkurovat velkým firmám, potvrdila business serveru Podnikatel.cz Eva Svobodová, generální ředitelka AMSP ČR.

Podle Svobodové by se plán Miroslava Kalouska rovněž dotkl dopravních firem a jejich zaměstnanců, kteří většinu svého pracovního času tráví na cestách. Absenci stravenek by údajně pocítily i restaurace, které se potýkají s poklesem tržeb díky poklesu turistického ruchu. Jak uvedla APROPOS roční obědové výdaje restaurací by poklesly o 7,54 miliardy korun, což by mělo přímý dopad na vybrané daně a propouštění zaměstnanců. Potenciální dopad na trhu práce se týká odhadem 32 000 pracovníků, kteří by ztratili své místo, odhaduje APROPOS. Ztotožňujeme se tímto se stanoviskem Asociace provozovatelů poukázkových systémů, neboť potvrzuje naše dřívější argumenty, připojila se Svobodová. Čtěte také: Restaurace by stravenky za nižší DPH obětovaly.

Stravenky se v současnosti stále řadí mezi nejoblíbenější a nejvyužívanější firemní benefity. Do systému stravenek je zapojeno více než 60 tisíc malých a středních firem, přes 1,3 milionu zaměstnanců (takřka třetina) a zhruba 25 tisíc provozovatelů restaurací a obchodů. Podle studie společnosti STEM z roku 2007 tvoří stravenky 31 % příjmů restaurací. Uživatelé stravenek pak navštěvují restaurace v poledne o 53 % více než zaměstnanci, kteří stravenky nedostávají. „Stravenkáři“ tak utratí v restauracích a potravinách takřka o 60 % více než lidé bez stravenek. Čtěte také: Tradiční zaměstnanecké benefity neohrozí ani krize, ani zákon o DPH.

Ekonomové se staví proti daňovým výjimkám

S výše citovaným argumenty však nesouhlasí ekonomové, kteří naopak návrh Miroslava Kalouska podporují. Podle nich by sice restaurace možná přišly o část klientely, avšak šlo by pouze o přesun tržeb k jiným subjektům, protože nelze předpokládat, že by lidé bez stravenek přestali jíst. Zrušení daňových výhod se samozřejmě může na celkovém přijmu zaměstnanců promítnout. Pokud je ale cílem podpora lidem s nízkými příjmy, systémovější metodou by byla např. úprava slevy na dani, která se promítne u všech, vysvětlil pro server Podnikatel.cz Tomáš Vlk, analytik společnosti Patria Finance.

Odborníci souhlasí s Miroslavem Kalouskem, že systém daňového zvýhodnění stravenek je nesystémový. Podle nich nelze selektivní podporu jedné oblasti, na které vydělávají například restaurace, považovat za správné řešení. Jednoduchost, srozumitelnost a spravedlnost daní řadím nade vše, tedy i nad argumentaci Asociace provozovatelů poukázkových systémů. Podtrhuji ale, je třeba zrušit všechny výjimky a najednou, tedy nejenom jednu. Prostě jasně utnout všechny lobisty najednou, uvedl na závěr Aleš Michl, analytik Raiffeisenbank.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).